Czasy, w których żyjemy wyzwalają w niektórych z nas refleksję, łącznie z pokorą, co do życia i natury. Specjaliści dokładają wszelkich starań i wiedzy, aby informacje na temat radzenia sobie z chorobą i powikłaniami po COVID-19 były bliżej każdego z nas. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom w procesie zdrowienia oraz profilaktyki warto realizować leczenie kompleksowe, oparte na holistycznym modelu oddziaływania.

Po pierwsze: profilaktyka przed zakażeniem związana z bezpieczeństwem, higieną i dystansem społecznym.

Po drugie: wspieranie własnej odporności poprzez dobrany do własnych możliwości wysiłek fizyczny, wysypianie się, stosowanie dobrze zbilansowanej diety, niwelowanie skutków stresu poprzez stworzenie warunków do własnego relaksu. Zaprośmy” dobre nawyki” do siebie, niech zamieszkają u nas na stałe, wypracowując sobie drogę do sukcesu, w walce o swoje zdrowie, nie tylko w dobie COVID-19.

Spektrum dolegliwości po przebyciu zakażenia wirusem SARS-COV2 u moich pacjentów jest bardzo szerokie: przewlekłe zmęczenie, duszności, lęki, apatia, niedowłady kończyn, depresja, kłopoty z koncentracją, pamięcią, bóle stawów i mięśni z ograniczeniem zakresu ruchomości, zaburzenia węchu i smaku, znaczne zmniejszenie tolerancji organizmu na wysiłek. Celem usprawniania jest regeneracja organizmu poprzez eliminowanie skutków zdrowotnych oraz  przeciwdziałanie następstwom choroby.

Aktywizacja  całego organizmu,  a w szczególności układu nerwowego, oddechowego, układu krążenia poprzez odpowiednio dobrane pozycje i ćwiczenia oddechowe, zapobiegające dusznościom oraz fizjoterapię dostosowaną indywidualnie do potrzeb rekonwalescenta, jest niezbędna w procesie powrotu do zdrowia.

Jedna z metod, którą warto wziąć pod uwagę w programie usprawniania dla pacjentów po przebyciu COVID -19 jest pole magnetyczne niskiej częstotliwości m.in. zastosowane w urządzeniach firmy Biomag.

Magnetoterapia wyzwala  regenerację tkanki na poziomie komórkowym, poprzez zwiększenie oddychania tkankowego, zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych dla jonów, co wpływa na usprawnienie metabolizmu komórkowego, dzięki czemu substancje odżywcze są prawidłowo przyswajalne przez  komórkę, a toksyny równie efektywnie wydalane. Regeneracji podlegają wszystkie zdolne do niej  komórki  organizmu. Dzięki rozszerzeniu naczyń włośniczkowych – tzw. mikrokrążenia, uzyskujemy efekt dokrwienia i dotlenienia wszystkich komórek i tkanek, co jest niezwykle istotne w procesie ogólnej regeneracji organizmu.

Badania naukowe na urządzeniu firmy Biomag udowodniły rozszerzalność naczyń po zabiegu na poziomie 7,5 %, a zwiększenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych na poziomie 20%.

Efekt rozszerzenia naczyń- wazodylatacja– generuje dla tkanek i narządów działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, poprawia podaż tlenu i substancji odżywczych dla centralnego układu nerwowego, co sprzyja regeneracji i tworzeniu się nowych połączeń nerwowych.

Aplikacja magnetoterapii w okresie rekonwalescencji, w chorobach górnych dróg oddechowych przyśpiesza regenerację dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk śluzówki, przyśpiesza odnowę rzęsek nabłonka migawkowego przez co rozszerza drogi oddechowe, łagodząc stan zapalny i poprawiając wydolność oddechową. W rezultacie, stymuluje system obronny organizmu do walki z konsekwencjami zakażenia.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o potrzebie relaksacji i eliminacji lęku oraz towarzyszącemu mu zwiększonemu napięciu emocjonalnemu po przebyciu choroby, wynikającego z troski o nasze zdrowie i przyszłość. Efekt wazodylatacyjny, uzyskiwany podczas terapii polem magnetycznym stałym i zmiennym Biomag pozwala na szybsze i efektywniejsze zdrowienie, na drodze do odzyskania pełnej samodzielności.

Autor tekstu: mgr fizjoterapii Violetta Okoń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *