Producent sprzętu medycznego​

MDR CERTIFIED

Spróbuj terapii

Ból kolana - objawy, opis i leczenie

MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Rewizja

Ból kolana podczas klęczenia może wystąpić przy zapaleniu torebki stawowej.
Ból kolana podczas klęczenia może wystąpić przy zapaleniu torebki stawowej.

Na ból kolana skarży się wiele osób dorosłych, niezależnie od wieku. Niektórzy cierpią na ból kolana podczas chodzenia lub ćwiczeń. Jednak problemy często pojawiają się dopiero po obciążeniu. Może to być na przykład ból kolana po bieganiu.

Dowiedz się, co może być przyczyną tych bólów. Jakie są możliwości leczenia i jakie leki pomagają na ból kolana? Jak złagodzić ból kolana? Przeczytaj więcej tutaj.

Objawy bólu kolana

Miejsce występowania bólu stawu kolanowego oraz intensywność dolegliwości różnią się w zależności od przyczyny dolegliwości.

Do najczęstszych objawów należą:

  • Obrzęk kolana,
  • sztywność stawu,
  • zaczerwienienie skóry,
  • osłabienie i upośledzona stabilność stawów,
  • nieprzyjemne trzeszczenie lub chrupanie,
  • niemożność pełnego wyprostu nogi w kolanie.

Jednoczesny ból kolan i nóg również nie jest niczym wyjątkowym. Co jest powodem? Problemy z biodrami czy stopami mogą zmienić styl chodzenia, a poprzez złagodzenie bólu w innej części nóg, staw kolanowy ulega przeciążeniu. [1]

Zawiadomienie

Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie używaj tego ani żadnego innego artykułu w Internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.

Ból kolana - opis i przyczyny powstawania

Zanim przejdziemy do samego zagadnienia bólu kolana, wyjaśnijmy najpierw jego anatomię. Jak wrażliwy jest ten staw?

Anatomia kolana

Anatomia kolana
Anatomia kolana: 1. Chrząstka stawowa, 2. łąkotka boczna, 3. Kość strzałkowa, 4. Kość udowa, 5. Więzadło poboczne przyśrodkowe, 6. Łąkotka przyśrodkowa, 7. Kość piszczelowa

Kolano to wrażliwy staw, który musi radzić sobie z codziennym stresem związanym z chodzeniem, bieganiem, siedzeniem, klęczeniem i wieloma innymi ruchami.

Należy do najbardziej skomplikowanych stawów. Łączy kość udową, piszczelową i rzepkę. Jego integralną część stanowią także mięśnie, więzadła i ścięgna.

Łąkotka, która jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z kolanem, to płytka chrzęstna znajdująca się wewnątrz stawu. Jej rolą jest amortyzacja wstrząsów i zapewnienie stabilności stawu podczas ruchu. [2]

Ból kolana – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu stawów kolanowych można podzielić na trzy grupy:

Ból kolana po urazie

  • Uraz więzadła krzyżowego przedniego, czyli więzadła łączącego kość piszczelową z kością udową. Do jego pęknięcia dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu (narty, hokej, piłka nożna) podczas nagłej zmiany kierunku ruchu lub szybkiego zatrzymania. Pojawia się nagły ból w kolanie, uczucie trzaskania i braku stabilności. Pacjenci odczuwają ból kolana podczas zginania.
  • Naderwana łąkotka Przyczyną tego urazu jest rotacja kolana pod obciążeniem lub nagłe ruchy, takie jak skakanie i uderzanie. Pojawi się ostry, silny ból w kolanie, który uniemożliwia jego obciążenie.
  • Złamanie rzepki, czyli kości płaskiej znajdującej się w przedniej części kolana. Do złamania dochodzi podczas upadku bezpośrednio na kolano lub w przypadku osłabienia kości wskutek osteoporozy.

Zakres urazów kolana jest znacznie większy i może dotyczyć każdej struktury stawu kolanowego.

Problemy mechaniczne

  • Zwyrodnienie chrząstki stawowej lub samych kości może prowadzić do oddzielenia się ich części i uwolnienia ich do przestrzeni stawowej. Te „obce” elementy uniemożliwiają płynny ruch stawu.
  • Zwichnięcie (przemieszczenie) części stawu, na przykład przemieszczenie rzepki z pozycji z przodu kolana poza szparę stawową.

Zapalenie stawów a zwyrodnienie stawów

  • Zwyrodnienie stawów, choroba zwyrodnieniowa chrząstki stawowej, atakuje wiele stawów, w tym kolano. Zużycie zwiększa się wraz z wiekiem i ogranicza naturalny, bezbolesny ruch stawu kolanowego. Typowym objawem jest ból kolana podczas wchodzenia po schodach lub ból kolana podczas dźwigania ciężarów.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną stawów, w wyniku której ulegają one uszkodzeniu. Dotknięte stawy obejmują również kolana. Pacjenci mogą cierpieć na długotrwały ból kolana.
  • Dna moczanowa, choroba zapalna stawów charakteryzująca się zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi i tworzeniem się kryształów w stawach, choć najczęściej atakuje duże palce u nóg, ale może również powodować ból kolan. Dotknięty staw jest opuchnięty, czerwony i bolesny. [3]

Ból kolana - ostry i przewlekły

Ból, będący głównym objawem urazów i chorób stawu kolanowego, może mieć charakter ostry lub przewlekły.

Ostry ból jest często wynikiem urazu i zwykle ma charakter tymczasowy.

Przewlekły ból idzie w parze z długotrwałymi problemami z kolanem i często jego przyczyną jest kilka czynników (długotrwałe przeciążenia stawu, nadwaga, przebyte nieleczone kontuzje, choroby narządu ruchu). Typowym przykładem, kiedy pacjenci cierpią z powodu przewlekłego bólu kolana jest gonartroza. [4]

Diagnostyka i badania

W przypadku bólu kolana priorytetem jest badanie przedmiotowe. Lekarz bada i dotyka stawu kolanowego oraz jego okolic. Monitoruje bolesność, ewentualny obrzęk, zaczerwienienie lub zmiany temperatury skóry. Sprawdzenie ruchomości stawu kolanowego i jego integralności to kolejna wskazówka w ustaleniu diagnozy.

Na podstawie wyników lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu metod obrazowych i innych badań.

  • Zdjęcia rentgenowskie ujawniają złamania i oznaki gonartrozy.
  • Tomografia komputerowa (CT) może ujawnić inne problemy z kośćmi, w tym małe złamania.
  • USG pokazuje tkanki miękkie wokół stawu kolanowego.
  • Rezonans magnetyczny (MR) może potwierdzić uszkodzenia więzadeł, ścięgien, chrząstek i mięśni. [5]

Uwaga: Ból poniżej kolana może być związany ze zwiększonym napięciem mięśni i nadmiernym obciążeniem kolana. Rezonans magnetyczny pomoże wyjaśnić przyczynę.

Czy wiesz, że ?

  • Każde pół kilograma nadwagi oznacza poczwórne obciążenie kolana podczas chodzenia, biegania lub wchodzenia po schodach. [6]

Powikłania w przypadku braku leczenia

Nieleczone problemy ze stawem kolanowym mogą prowadzić do szeregu komplikacji.

  • Przewlekły ból Może to mieć wpływ na jakość Twojego życia.
  • Ograniczona ruchomość Może ograniczać zdolność poruszania się, prowadząc do utraty siły i elastyczności mięśni.
  • Większe ryzyko upadków Osłabione kolano może zwiększyć ryzyko dalszych obrażeń i upadków.
  • Operacja W przypadku szybkiego leczenia może to nie być konieczne. [7]
Przewlekły ból

Przewlekły ból

Ograniczona mobilność

Ograniczona ruchomość

Ryzyko obrażeń

Ryzyko urazów

Operacje

Operacja

Zawiadomienie

Zalecamy nie odkładać leczenia bólu kolana

Nie zwlekaj z leczeniem bólu kolana, a w przypadku problemów zdrowotnych lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia udaj się do lekarza specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.

Leczenie bólu kolana

W leczeniu bólu kolana stosuje się leki w postaci tabletek i zastrzyków, fizjoterapię, a w najpoważniejszych przypadkach operację. Często jest to połączenie różnych postępować z dostosowaniem stylu życia. Dokładny sposób postępowania zależy od przyczyny dolegliwości i konkretnej diagnozy.

Skuteczne leki na ból kolana

  • analgetyki (leki przeciwbólowe),
  • kortykosteroidy (zastrzyki o działaniu przeciwzapalnym podaje się bezpośrednio do stawu),
  • kwas hialuronowy (zastrzyki poprawiające ruchomość stawów),
  • leczenie osoczem wzbogaconym (osocze o dużej zawartości płytek krwi podawane jest na staw w celu „wygojenia” uszkodzeń stawu i spowolnienia rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów).

Fizjoterapia

  • Rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty pozwala na wzmocnienie mięśni w okolicy kolana. Celem jest poprawa stabilności i ruchomości stawu.
  • Regularne ćwiczenia w domu zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty są częścią schematu leczenia bólu kolana.
  • W przypadku niektórych pacjentów pomaga korekta nawyków ruchowych lub postawy.

Operacja

  • Chirurgia artroskopowa (wprowadzenie metalowej sondy z kamerą bezpośrednio do stawu) służy diagnostyce i leczeniu urazu kolana, na przykład w przypadku uszkodzenia więzadeł lub chrząstki.
  • Częściowa wymiana stawu kolanowego – podczas operacji chirurg wymienia tylko najbardziej uszkodzoną część stawu.
  • Całkowita wymiana stawu kolanowego – wymiana stawu na nowy wykonany z metalu, tworzywa sztucznego i materiałów polimerowych.
  • Osteotomia – interwencja chirurgiczna na stawie, która koryguje np. odchylenie kolana od prawidłowej pozycji. Zabieg ten może opóźnić całkowitą wymianę stawu kolanowego lub całkowicie jej zapobiec.
Zawiadomienie

Uwaga

Leczenie bólu kolana może zlecić wyłącznie lekarz po rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako wskazówki dotyczącej leczenia, które może ustalić wyłącznie lekarz.

Zapobieganie problemom z kolanami

Ważne zalecenia w ramach zapobiegania bólowi kolana:

  • Utrzymuj prawidłową wagę. Otyłość i nadwaga bardzo obciążają kolana.
  • Włącz do swojego programu dnia regularne uprawianie sportu. Nie zapomnij o rozciągnięciu i rozgrzewce przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną.
  • W przypadku problemów z kolanami wybieraj sporty oszczędzające stawy (pływanie, aerobik w wodzie, joga, spacery). [8]

Życie codzienne z bólem kolana: wskazówki i porady

Ćwiczenia powinny stać się codzienną rutyną w przypadku bólu kolana. Prawidłowo dobrane i prawidłowo wykonane ćwiczenia bardzo korzystnie oddziałują na kolano.

Odpowiednie połączenie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających poprawia ruchomość i funkcję stawów.

Nie zapominaj, że ból kolana może być również spowodowany problemami w innej części nogi – na przykład, gdy mięśnie wokół bioder są osłabione, obciążenie zostaje przeniesione na kolano. [9]

Ból kolana w nocy

W przypadku niektórych diagnoz, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, ból kolana może się nasilać w nocy. Jak w takiej sytuacji poprawić jakość snu?

  • Znajdź najwygodniejszą pozycję do spania, na przykład z poduszką między kolanami.
  • Jeśli wieczorem zażywasz leki na ból kolana, spróbuj leków przeciwbólowych o powolnym uwalnianiu.
  • Wybierz twardszy materac piankowy, na którym lepiej rozłożony zostanie ciężar całego ciała. [10]

Aktywny styl życia przy bólu – jak sobie radzić?

Jeśli pomimo bólu kolan chcesz prowadzić możliwie najbardziej aktywny tryb życia, przede wszystkim stosuj się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.

  • Zwróć uwagę na to, jak siedzisz i stoisz, aby np. nie wykręcać kolan lub nie obciążać tylko jednej nogi.
  • Kupuj wysokiej jakości obuwie, szczególnie do uprawiania sportu.
  • Nie ignoruj bólu i pozwól sobie w ciągu dnia przyjąć pozycję, która przynosi Ci ulgę.
  • Jeśli podczas biegania odczuwasz ból kolana, twoje ciało daje ci sygnał, że nadszedł czas na odpoczynek lub podjęcie mniej forsownej aktywności.[11],[12]

Taping kolana

Taping na ból kolana może być dobrym sojusznikiem.

  • Pomaga w walce z bólem, wspiera stabilność stawów i zapobiega kontuzjom.
  • Taping można zastosować na przykład, jeśli ból odczuwany jest wewnątrz kolana. Towarzyszy zapaleniu ścięgien, naderwaniu łąkotki czy niektórym urazom więzadeł stawu kolanowego.
  • Prawidłowego zakładania taśmy na kolano nauczy Cię fizjoterapeuta. [13]

Dieta przy bólu kolan

  • Zafunduj sobie dostateczną ilość warzyw i owoców (zawierają witaminy i przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniem).
  • Włącz do swojej diety kwasy tłuszczowe omega-3. Zmniejszają stany zapalne, mogąc w ten sposób złagodzić uczucie bólu.
  • Pomyśl o dostarczaniu odpowiedniej ilości witaminy C, która jest ważna dla zdrowia stawów. [14]

Najnowsza wiedza na temat leczenia bólu kolan

Wiele zespołów naukowych pracuje nad nowymi sposobami leczenia bólu kolana.

  • Uniwersytet w Bazylei wprowadził procedurę chirurgiczną, podczas której pacjentom z uszkodzoną chrząstką lub chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego wstrzykuje się własną tkankę chrzęstną bezpośrednio do zajętego stawu. Lekarze pobierają niewielką ilość tkanki z przegrody nosowej i pozwalają jej urosnąć do kilku krotności pierwotnego rozmiaru w warunkach laboratoryjnych. Następnie podczas operacji wprowadza się ją w uszkodzone kolano. Operowaną nogę musi pozostać w spoczynku przez około tydzień, po czym pacjenci rozpoczynają rehabilitację. Umiarkowana aktywność fizyczna jest możliwa po trzech miesiącach, pełne obciążenie po roku od operacji. [15]
  • Kolejna innowacyjna procedura amerykańskich lekarzy polega na zastąpieniu uszkodzonej chrząstki materiałem hydrożelowym, który jest trzykrotnie bardziej odporny na zużycie niż pierwotna chrząstka. Obecnie prowadzone są badania na zwierzętach, a badania kliniczne odbędą się w kolejnej fazie. [16]
  • Z kolei ustalenia Uniwersytetu Wiedeńskiego nie potwierdziły, że kannabidiol (substancja występująca w konopiach indyjskich) działa przeciwbólowo u pacjentów z zaawansowaną gonartrozą.[17]
Zawiadomienie

Ważna uwaga dotycząca radzenia sobie z bólem

  • Ból kolana pojawia się najczęściej w wyniku urazu jakiejś części stawu lub na skutek zwyrodnienia czy zapalenia stawów.
  • Bólowi często towarzyszy obrzęk, sztywność stawów i ograniczona ruchomość.
  • W leczeniu stosuje się środki przeciwbólowe, fizjoterapię i różne zabiegi chirurgiczne.
  • Profilaktyka bólu kolan obejmuje regularne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz utrzymanie prawidłowej wagi.
  • Nieleczony i zaniedbany ból kolana może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawu, które będzie wymagało leczenia chirurgicznego.

Podsumowanie i zalecenia dotyczące leczenia bólu kolana

1.

Odwiedź lekarza

Leczenie bólu kolana ustala zawsze lekarz na podstawie badania ogólnego, oceny stanu zdrowia i po postawieniu trafnej diagnozy.

2.

Leczenie przyczynowe bólu kolana

Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny bólu kolana. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.

3.

Łagodzenie bólu, obrzęku i stanu zapalnego

Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.

Źródła, odniesienia i literatura

[1] Ból kolana. Mayo Clinic, 25. Styczeń 2023 r. Dostępne na stronie: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/knee-pain/symptoms-causes/syc-20350849

[2] Knee Pain and Problems. Johns Hopkins Medicine, 2024. Dostępne na stronie: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-pain-and-problems

[3] Ból kolana. Mayo Clinic, 25. Styczeń 2023 r. Dostępne na stronie: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/knee-pain/symptoms-causes/syc-20350849

[4] Holland K. Przewlekły ból kolana. Healthline, 15. Sierpień 2019. Dostępne na stronie: https://www.healthline.com/health/chronic-knee-pain#causes

[5] Ból kolana. Mayo Clinic, 25. Styczeń 2023 r. Dostępne na stronie: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/knee-pain/symptoms-causes/syc-20350849

[6] Holland K. Przewlekły ból kolana. Healthline, 15. Sierpień 2019. Dostępne na stronie: https://www.healthline.com/health/chronic-knee-pain#causes

[7] Ból kolana. Mayo Clinic, 25. Styczeń 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/knee-pain/symptoms-causes/syc-20350849

[8] Johnson J. Przyczyny i wskazówki dotyczące radzenia sobie z przewlekłym bólem kolana. Medical News Today, 22. Październik 2018. Dostępne na stronie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/311308

[9] Bilodeau K. Przejmij kontrolę nad bólem kolana. Harvard Health Publishing, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępne pod adresem: https://www.health.harvard.edu/pain/take-control-of-your-knee-pain 

[10] Johnson J. Przyczyny i wskazówki dotyczące radzenia sobie z przewlekłym bólem kolana.
Medical News Today, 22. Październik 2018. Dostępne pod adresem: https://www.health.harvard.edu/pain/take-control-of-your-knee-pain

[11] 5 codziennych nawyków, które mogą pomóc złagodzić ból kolana. The Spine and Sports Center, 2024. Dostępne pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/311308

[12]  Boone C. Bad Habits That May Be Contributing to Your Knee Pain. Chris Boone, 2024. Dostępne na stronie: https://www.thespineandsportscenter.com/blog/5-daily-habits-that-can-help-alleviate-your-knee-pain

[13]  Nunez K. Four Techniques for Knee Taping. Healthline, 20. Grudzień 2019. Dostępne na stronie: https://christopherboonemd.com/blog/bad-habits-that-may-be-contributing-to-your-knee-pain/

[14]  Zdrowe odżywianie w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. WebMD, 4. Grudzień 2022 r. Dostępne pod adresem: https://www.healthline.com/health/how-to-tape-a-knee

[15]  Medycyna regeneracyjna robi krok naprzód dzięki przeszczepom chrząstki nosa. Uniwersytet w Bazylei, 15. Listopad 2023. Dostępne pod adresem: https://www.webmd.com/osteoarthritis/osteoarthritis-diet

[16]  Nowy substytut chrząstki na bazie żelu jest mocniejszy i trwalszy niż prawdziwa chrząstka. Duke University, 11. Sierpień 2022 r. Dostępne na stronie: https://www.news-medical.net/news/20231115/Regenerative-medicine-takes-leap-forward-with-nasal-cartilage-derived-cartilage-grafts.aspx

[17] CBD w dużych dawkach nie łagodzi bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Uniwersytet Medyczny w Wiedniu, 14. Listopad 2023. Dostępne pod adresem: https://www.news-medical.net/news/20231114/High-dose-CBD-fails-to-relieve-pain-in-knee-osteoarthritis-patients.aspx

W czym pomaga magnetoterapia pulsacyjna Biomag 3D?

Urządzenia do magnetoterapii pulsacyjnej 3D firmy Biomag pomagają obecnie ludziom na wszystkich kontynentach. Tysiące zadowolonych użytkowników i renomowanych klinik korzysta z innowacyjnych urządzeń Biomag w dążeniu do lepszego zdrowia.

Londyn

Wielka Brytania

Rzym

Włochy

Barcelona

Hiszpania

Berlin

Niemcy

Paryż

Francja

Wiedeń

Austria

Bratysława

Słowacja

Praga

Republika Czeska

Brasília

Brazylia

Budapeszt

Węgry

Dubaj

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijad

Arabia Saudyjska

Warszawa

Polska

Bukareszt

Rumunia

Toronto

Kanada

Waszyngton, D.C.

Stany Zjednoczone Ameryki

Skontaktuj się z nami tutaj:

Wypróbowanie
Jak i gdzie kupić?
Możliwość wynajmu
Zapytanie ogólne

Rezerwacja jednej aplikacji do magnetoterapii 3D

1-PL Zákazník

Skontaktujemy się z Tobą najpóźniej następnego dnia roboczego.

Iweta Patricia Kurinec

Iweta Kurinec Menedżer ds. kluczowych klientów

Dlaczego Biomag?

Wysoka wydajność i maksymalna skuteczność
Wysoka wydajność i skuteczność efektów terapeutycznych.
Pomaga to poprawić zdrowie. Już w 40 krajach na całym świecie
Pomaga poprawić stan zdrowia.
Dostępny już w 40 krajach świata.
Pomagamy już od 30 lat
30 lat doświadczenia w branży, produkt czeski.
100 000 + zadowolonych klientów
Ponad 100 000 zadowolonych klientów.
Iweta Patricia Kurinec

Iweta Kurinec Menedżer ds. kluczowych klientów

Jak przebiega proces testowania?

  • Wystarczy zarezerwować bezpłatną jedną aplikację za pomocą tego formularza
  • Wybrany specjalista skontaktuje się z Tobą telefonicznie
  • Uzgodni czas i adres bezpłatnej aplikacji
  • Omówimy wszystkie szczegóły i odpowiedzi na Twoje pytania w trakcie rozmowy.
  • Podczas aplikacji dowiesz się o wszystkich właściwościach i zaletach terapii magnetoterapeutycznej 3D Biomag.
  • Wygodnie wspomożesz swoje zdrowie.

Certyfikaty i logo

Członkostwo i wsparcie

Płatności i transport

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.