Biomag - Encyklopedia - Endoproteza
Endoproteza - objawy, opis i leczenie
Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.
Rewizja
Czy cierpisz na przewlekły i nieznośny ból bioder lub kolan? Czy jest tak nieprzyjemny, że nie pozwala spać, a zwykłe leki nie działają? Jest to typowy powód do endoprotezy. Endoproteza polega na wymianie uszkodzonego lub dysfunkcyjnego stawu na nowy, a pacjent dosłownie wraca do życia.
Dowiedz się, na czym polega operacja, jak najlepiej złagodzić objawy towarzyszące temu zabiegowi. Czy istnieją sposoby na możliwie najszybszy powrót do zdrowia? Przeczytaj więcej tutaj.
Objawy, z powodu których lekarz zaleca endoprotezę
- Intensywny ból
- Ograniczenie sprawności ruchowej
- Pogarszający się stan
- Niemożność wykonywania codziennych czynności
- Rozległe uszkodzenie stawów według wyników badań radiologicznych
Każdy przypadek jest indywidualny, a decyzja o wykonaniu endoprotezy zapada po wnikliwej ocenie i rozmowie pomiędzy pacjentem a lekarzem.
Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie używaj tego ani żadnego innego artykułu w Internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.
Opis i przyczyny konieczności wszczepienia endoprotezy
Co to jest endoproteza?
Endoproteza to sztuczny staw wstawiany pacjentowi podczas operacji w celu zastąpienia uszkodzonego stawu. Najczęściej operowanymi stawami są staw biodrowy, kolanowy i barkowy. Termin endoproteza całkowita (TEP) oznacza wymianę całego stawu.
Sztuczna wymiana stawu jest zazwyczaj rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na ciężką postać choroby zwyrodnieniowej stawów lub inną chorobę stawów. Zachowawcze leczenie niechirurgiczne nie przyniosło u nich efektu, a ból nie ustępował nawet po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Endoproteza oznacza zazwyczaj definitywne rozwiązanie problemu chorego stawu, gdyż endoproteza całkowita stawu biodrowego lub endoproteza całkowita stawu kolanowego wytrzymuje 20 lat, a często nawet dłużej.
Endoproteza jest ogólnie zalecana w przypadkach, gdy chrząstka w danym stawie jest na tyle uszkodzona, że staw nie może spełniać swojej funkcji. [1]
Rodzaje endoprotez
Endoproteza stawu biodrowego
Jest to rozwiązanie chirurgiczne w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Stosuje się go także w leczeniu ciężkich uszkodzeń stawów spowodowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów (choroba zapalna stawów), po niektórych złamaniach lub osteonekrozie (obumarcie tkanki kostnej). Operację najczęściej wykonuje się u pacjentów, którzy:
- cierpią na długotrwałe bóle stawu biodrowego,
- mają ograniczoną ruchomość stawu biodrowego i trudności w chodzeniu,
- zgłaszają zaburzenia snu spowodowane bólem. [2]
Całkowita alloplastyka stawu biodrowego oznacza wymianę zarówno główki kości udowej, jak i panewki stawu biodrowego. [3]
Endoproteza kolana
Oznacza operację polegającą na wymianie uszkodzonego stawu kolanowego na sztuczny. Najczęstszą przyczyną operacji jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, reumatoidalne zapalenie stawów lub wcześniejszy uraz stawu.
- Celem operacji jest złagodzenie bólu, obrzęku i przywrócenie ruchomości stawu kolanowego.
- Całkowita endoproteza stawu kolanowego umożliwi pacjentom ponowne chodzenie bez trudności i wykonywanie codziennych czynności. [4]
Endoproteza barku
Jest to leczenie chirurgiczne zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej barku. W zależności od stopnia uszkodzenia wybiera się endoprotezę częściową lub całkowitą stawu.
- Wskazaniami do endoprotezy całkowitej są oprócz choroby zwyrodnieniowej stawów także reumatoidalne zapalenie stawów czy martwica kości.
- Uszkodzeniu stawu barkowego może również towarzyszyć uraz mięśni okolicy barkowej lub złamanie kości ramiennej.
- Dzięki operacji wielu pacjentów całkowicie pozbywa się bólu ramienia. Większość z nich zauważa lepszy zakres ruchu i większą siłę. [5]
Przygotowanie do operacji
Operacja stawu biodrowego – endoproteza całkowita i inne zabiegi chirurgiczne ze sztucznym stawem wymagają przygotowania. Badanie przedoperacyjne obejmuje między innymi badania krwi i zdjęcia RTG. W szpitalu pacjenci zazwyczaj odbywają konsultacje z chirurgiem, który będzie ich operował. Bezpośrednio przed operacją należy przestrzegać zaleceń (jedzenie i picie w dniu operacji, ewentualne odstawienie niektórych leków). Zaleca się, by pacjent przed operacją był w dobrej kondycji, co wpływa pozytywnie na przebieg zabiegu, a następnie szybki powrót do zdrowia. [6]
Endoproteza całkowita – operacja
Całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego i inne operacje, podczas których wszczepia się do organizmu sztuczny staw, trwają zwykle kilka godzin. Podczas operacji chirurg usuwa uszkodzone części stawu (chrząstki, kości) i zastępuje je sztucznymi materiałami. Stosowane są metale, tworzywa sztuczne, a także ceramika. [7]
- Operację stawu biodrowego przeprowadza się w znieczuleniu częściowym lub ogólnym. Chirurg wykona nacięcie w okolicy biodra, aby uzyskać dostęp do całego stawu.
- Stawy kolanowe i barkowe operuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Jest to operacja otwarta, podczas której rozcina się okolicę kolana lub barku.
- Po zabiegu pacjent jest monitorowany na oddziale intensywnej terapii, a następnie przenoszony na zwykły oddział szpitalny.
- Długość hospitalizacji zależy od rodzaju operacji i ogólnego stanu pacjenta. Oscyluje w zakresie kilku dni. [8]
Czy wiesz, że?
- W Polsce rocznie przeprowadza się ponad 200 operacji stawu biodrowego na 100 000 obywateli. W statystykach europejskich liderem są Niemcy z ponad 300 operacjami.
- Od 2009 roku znacząco wzrasta liczba wszczepianych sztucznych protez stawów. Powodem jest częstsze występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów i starzenie się społeczeństwa. [9]
Powikłania związane z endoprotezą
Zarówno endoproteza stawu kolanowego, jak i endoproteza stawu biodrowego mogą powodować różne powikłania. Operacja wiąże się z ryzykiem:
- zakrzepów, infekcji miejsca operowanego lub uszkodzenia nerwu,
- obluzowania lub przemieszczenia endoprotezy do niewłaściwej pozycji, [10]
- kończyn różnej długości, co może być skutkiem skurczu mięśnia biodrowego,
- reoperacji. [11]
Zakrzep
Infekcje
Przemieszczenie endoprotezy
Reoperacja
Nie zalecamy zwlekania z leczeniem
Nie zwlekaj z leczeniem, a w przypadku problemów zdrowotnych lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia udaj się do lekarza specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.
Leczenie czyli co dzieje się po operacji
Tuż po operacji konieczne jest rozpoczęcie poruszania nowym stawem. Ruch ma na celu zapobieganie tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą pojawić się po operacji. Pierwsze ruchy i wstawanie z łóżka odbywają się pod okiem fizjoterapeuty, który zaleci także inne ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest ważna już podczas pobytu w szpitalu i należy ją kontynuować przez dłuższy czas, nawet po powrocie do domu.
- Pacjenci otrzymują od lekarza szczegółowe instrukcje dotyczące stopniowego obciążania operowanego stawu i tego, jakich ruchów unikać.
- Prawidłowe ułożenie kończyny (pozycja uniesiona) oraz stosowanie zimnych okładów pozwalają zmniejszyć obrzęk mogący wystąpić po zabiegu. [12]
Zalecenia dotyczące bólu: Pacjenci powinni przyjmować leki przeciwbólowe wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Niektóre leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą zwiększać ryzyko krwawienia. [13]
Uwaga
Leczenie po endoprotezie może zlecić wyłącznie lekarz po rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako wskazówki dotyczącej leczenia, które może ustalić wyłącznie lekarz.
Rekonwalescencja w środowisku domowym
Po powrocie ze szpitala do domu należy dostosować środowisko do aktualnych możliwości ruchu. Jak zminimalizować ryzyko upadku, który mógłby uszkodzić operowany staw?
- Używaj kul lub lasek zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty.
- Usuń luźne dywaniki i kable, o które możesz się potknąć.
- Trzymaj wszystkie niezbędne przedmioty pod ręką, by nie musieć się schylać lub sięgać do góry.
- Podczas brania prysznica używaj środków antypoślizgowych.
- Użyj podwyższonej nasadki na toaletę.
- Wypróbuj pomoce przy ubieraniu, takie jak ściągacz do skarpet.
Po zabiegu należy zapewnić pielęgnację blizny. Pacjent powinien już w szpitalu nauczyć się prawidłowej techniki masażu blizn. Jeżeli po powrocie do domu obrzęk, krwawienie, zaczerwienienie lub ból w miejscu rany chirurgicznej nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. [14]
Długoterminowe rezultaty leczenia endoprotezą
Większość pacjentów po wszczepieniu endoprotezy całkowitej wraca do pełnego zdrowia. Ból ustępuje, operowany staw odzyskuje ruchomość, a jakość życia znacznie się poprawia.[15] Na szybkość i tempo rekonwalescencji wpływają:
- ogólny stan fizyczny przed operacją,
- zaawansowanie pierwotnej choroby stawu,
- zakres i rodzaj operacji,
- jakość rehabilitacji. [16]
Całkowita długość życia endoprotezy stawu biodrowego: pacjenci mogą oczekiwać, że nowy staw będzie działał przez 20 lat lub dłużej.
Profesjonalne statystyki wskazują, że konieczność rewizji endoprotez całkowitych stawu biodrowego i kolanowego wynosi około 6% po pięciu latach od operacji i 12% po dziesięciu latach od operacji. [17]
Alternatywne metody leczenia
Całkowita endoproteza stawu u niektórych osób może nie być odpowiednią metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów lub innej. Fizjoterapia, leki przeciwzapalne, kortykosteroidy lub suplementy diety nazywane odżywką dla stawów mogą złagodzić objawy choroby, takie jak ból lub sztywność stawów. Rozwiązaniem może być także operacja polegająca na jedynie modyfikacji uszkodzonego stawu, a nie jego całkowitej wymianie. [18]
Styl życia po endoprotezie
Większość pacjentów wraca do swojego trybu życia po trzech miesiącach od operacji. Stopniowa poprawa będzie trwała przez cały pierwszy rok po operacji. [19]
- Powrót do pracy jest zazwyczaj możliwy po kilku tygodniach, jednak jest to uzależnione od rodzaju pracy i zakresu zabiegu.
- Przed jazdą samochodem należy odczekać kilka miesięcy, aż operowana kończyna będzie wystarczająco mocna i stabilna.
- Po operacji stawu biodrowego zaleca się pływanie, natomiast tenis czy bieganie powodują nadmierne obciążenie nowego stawu. [20]
Całkowita endoproteza stawu biodrowego – sanatorium
Leczenie sanatoryjne po całkowitej endoprotezie stawu biodrowego, kolanowego lub barkowego ma ogromne znaczenie. Połączenie fizjoterapii i kąpieli leczniczych wspomaga ruchomość nowego stawu i wzmacnia osłabione mięśnie. Dla wielu pacjentów konieczna jest korekta postawy całego ciała, gdyż z powodu długotrwałego bólu poszukiwali różnych pozycji łagodzących ból.
- Leczenie sanatoryjne należy rozpocząć w ciągu 3 miesięcy od operacji.
- Pacjenci mogą rozpocząć turnus sanatoryjny bezpośrednio po wyjściu ze szpitala. Jest to tak zwane przeniesienie „z łóżka na łóżko“.
- W uzdrowisku odbywa się kompleksowa rehabilitacja obejmująca naukę chodzenia.
- Podczas pobytu w uzdrowisku wskazana jest także pielęgnacja blizny – stosuje się na przykład fototerapię. [21]
Ważne informacje dotyczące endoprotezy
Endoproteza całkowita to chirurgiczne rozwiązanie zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów lub innej choroby, która zasadniczo zaburza funkcjonalność stawu.
Uszkodzony staw zastępuje się sztucznym stawem.
Po operacji konieczna jest staranna i odpowiednio długa rehabilitacja.
Podsumowanie i zalecenia
Odwiedź lekarza
Leczenie po endoprotezie ustala zawsze lekarz na podstawie badania ogólnego, oceny stanu zdrowia i po postawieniu dokładnej diagnozy.
Leczenie przyczynowe
Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny choroby. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.
Łagodzenie bólu, wspomaganie gojenia i krążenia krwi
Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.
Źródła, odniesienia i literatura
[1] Shah B. Chirurgia wymiany stawów. Amerykańskie Kolegium Reumatologiczne. Luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://rheumatology.org/patients/joint-replacement-surgery
[2] Wymiana stawu biodrowego. Klinika Mayo. 22. Kwiecień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hip-replacement/about/pac-20385042
[3] Całkowita wymiana stawu. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/
[4] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure
[5] Operacja wymiany stawu barkowego. Klinika Mayo. 10. Maj 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/shoulder-replacement/about/pac-20519121
[6] Wymiana stawu biodrowego. Klinika Mayo. 22. Kwiecień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hip-replacement/about/pac-20385042. Całkowita wymiana stawu. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/
[7] Całkowita wymiana stawu. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/
[8] Wymiana stawu biodrowego. Klinika Mayo. 22. Kwiecień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hip-replacement/about/pac-20385042. Operacja wymiany stawu barkowego. Klinika Mayo. 10. Maj 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/shoulder-replacement/about/pac-20519121
[9] Wymiana stawu biodrowego i kolanowego. Zdrowie w skrócie 2021: Wskaźniki OECD. OECD iLibrary.Available at: https://www.oecd-ilibrary.org/sites/8b492d7a-en/index.html?itemId=/content/component/8b492d7a-en.
[10] Całkowita wymiana stawu. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/
[11] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure
[12] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure. Wymiana stawu biodrowego. Klinika Mayo. 22. Kwiecień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hip-replacement/about/pac-20385042
[13] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure
[14] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure
[15] Całkowita wymiana stawu. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/
[16] Shah B. Chirurgia wymiany stawów. American College of Rheumatology. Luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://rheumatology.org/patients/joint-replacement-surgery
[17] Labek G., Thaler M., Janda W., Agreiter M., Stöckl B. Wskaźniki rewizji po całkowitej wymianie stawu: skumulowane wyniki z ogólnoświatowych zbiorów danych rejestrów stawów. J Bone Joint Surg Br. 2011 Mar; 93 (3): 293-297, doi: 10.1302/0301-620X.93B3.25467. Erratum w: J Bone Joint Surg Br. 2011 Jul; 93 (7): 998. Dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21357948/
[18] Cluett J. Alternatywy dla wymiany stawu biodrowego. Verywell Healths. 7. Marzec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.verywellhealth.com/alternatives-to-hip-replacement-2549516
[19] Wymiana stawu biodrowego. Klinika Mayo. 22. Kwiecień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hip-replacement/about/pac-20385042
[20] Aktywność po całkowitej wymianie stawu biodrowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/recovery/activities-after-hip-replacement/
[21] Stany po operacjach ortopedycznych i wymianach stawów. Spa Belohrad. Dostępny pod adresem: https://belohrad.cz/nejcasteji-lecime/stavy-po-ortopedickych-operacich-a-kloubnich-nahradach. TEP – spa po wymianie stawu. Darkov Spa. Dostępny pod adresem: https://www.laznedarkov.cz/lazne-po-vymene-kloubu
Oceń ten artykuł |
|
5/52 Recenzja
|
Jak łagodzić ból, wspomagać gojenie i krążenie krwi?
Rozwiązaniem może być leczenie objawowe z wykorzystaniem magnetoterapii pulsacyjnej, które ukierunkowane jest na objawy przedmiotowe i podmiotowe, takie jak ból, stan zapalny i słabe krążenie krwi. Ponadto takie leczenie może wspomóc kompleksowe leczenie i znacząco poprawić jakość życia.
Podstawowa zasada
Podstawową zasadą magnetoterapii pulsacyjnej 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez odzież i całą głębokość tkanki aż do miejsca docelowego zastosowania. Impulsy posiadają specjalnie opracowane parametry biotropowe (np. częstotliwość, kształt, intensywność), aby jak najlepiej oddziaływać na różne dolegliwości zdrowotne.
Jakie są efekty magnetoterapii 3D?
- Pomaga łagodzić ból.
- Działa przeciwzapalnie.
- Wspomaga krążenie krwi.
Jak stosuje się terapię?
Stosowanie jest bardzo proste. Na urządzeniu należy wybrać pożądany efekt terapeutyczny i umieścić dołączony aplikator w wybranym miejscu aplikacji. Magnetoterapię stosuje się zazwyczaj dwa razy dziennie przez 20 minut.
Chętnie pomożemy Ci wypróbować tę metodę i ewentualnie doradzimy, jakie urządzenie kupić.