Biomag - Encyklopedia - Gonartroza
Gonartroza - objawy, opis i leczenie
Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.
Rewizja
Kiedy rano wstajesz, czujesz każdy krok, jakby Twoje kolana były pełne rozbitego szkła? Przyczyną może być gonartroza. Dla milionów ludzi na całym świecie ból ten nie jest tylko chwilowym dyskomfortem, ale stałym towarzyszem. Chociaż gonartroza jest często uważana za nieuniknioną część starzenia się, nie ma ograniczeń wiekowych i może dotknąć nawet najbardziej aktywne osoby.
Dowiedz się, jakie są przyczyny i jakie są możliwości leczenia gonartrozy kolana. Jak złagodzić objawy takie jak ból, obrzęk i stan zapalny, które towarzyszą tej chorobie? Przeczytaj więcej tutaj.
Gonartroza objawy
- Ból
- Obrzęk
- Sztywność
- Ograniczony zakres ruchu kolana
Ból i obrzęk związany z gonartrozą zwykle nasilają się rano lub po długotrwałym siedzeniu i odpoczynku. Po wysiłku fizycznym może wystąpić nagłe nasilenie bólu.
Jeśli kolano „zacina się” podczas ruchu, pacjenci mogą usłyszeć nieprzyjemny odgłos trzeszczenia spowodowany tarciem powierzchni o siebie (fachowo krepitacja). Bólowi może towarzyszyć uczucie osłabienia lub niestabilności stawu kolanowego. [1]
Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie używaj tego ani żadnego innego artykułu w Internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.
Gonartroza
Co to jest gonartroza kolana?
Gonartroza jest najczęstszym typem choroby zwyrodnieniowej stawów. Z natury obejmuje ból podczas chodzenia, poranną sztywność kolana i obrzęk stawu. Te i inne problemy nie dotyczą tylko osób starszych, gonartroza dotyka także osoby młodsze.[2]
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) jest chorobą zwyrodnieniową spowodowaną zużyciem chrząstki stawu kolanowego.
Uszkodzenie tej warstwy ochronnej, która umożliwia płynny ruch stawu, powoduje niepożądane i bolesne tarcie pomiędzy kośćmi w stawie. Gonartroza kolana rozwija się stopniowo i z czasem ból w dotkniętym stawie nasila się.[3]
Częstość występowania i dane demograficzne pacjentów, czyli kogo dotyka gonartroza
Typowy pacjent z gonartrozą ma 50 lat lub więcej. Jednak choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego występująca w wieku 30 lat nie jest wyjątkiem.[4] Statystyki pokazują, że około 13% kobiet i 10% mężczyzn w wieku powyżej 60 lat cierpi na gonartrozę kolana i odczuwa jej objawy. W przypadku osób po siedemdziesiątce liczba ta wzrasta do 40%.[5]
Przyczyna gonartrozy
Na rozwój gonartrozy wpływa wiele czynników. Swoją rolę odgrywają wiek i naturalne zużycie stawów. Do pozostałych przyczyn należy:
- Uprzednia kontuzja kolana,
- praca wymagająca fizycznie,
- intensywne uprawianie sportu (np. bieganie),
- nadwaga (nadmierna waga obciąża stawy),
- obciążenie genetyczne (występowanie gonartrozy w rodzinie). [6]
Za czynnik ryzyka uważa się także płeć żeńską – artroza występuje częściej u kobiet, niezależnie od wieku. Osoby z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i niedoborem witaminy D są bardziej podatne na gonartrozę.[7]
Przyczyną gonartrozy mogą być także różne deformacje stawu kolanowego. [8]
Gonartroza diagnostyka
Gonartrozę diagnozuje się zwykle na podstawie objawów i badania przedmiotowego. Stopień uszkodzenia stawu ocenia się na podstawie zdjęć rentgenowskich.
Na zdjęciu RTG nie widać samej chrząstki, ale wyraźnie widać zwężenie szpary stawowej związane z zanikiem chrząstki. Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa zwykle nie są konieczne w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W niektórych przypadkach wręcz przeciwnie, wykonuje się punkcję kolana, podczas którego pobiera się próbkę płynu stawowego.[9]
Badanie przedmiotowe podczas diagnostyki gonartrozy obejmuje:
- badanie palpacyjne kolana i ocena bólu lub obrzęku,
- kontrolę czynnego i biernego ruchu stawu kolanowego,
- ocenę (nie)stabilności stawu,
- ocenę stylu chodzenia,
- osłuchiwanie pod kątem możliwego „trzeszczenia” stawu (krepitacja).[10]
Co to jest WOMAC?
Do oceny stanu zdrowia wykorzystuje się kwestionariusz zwany WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index), skupiający się na bólu, sztywności stawów i ograniczeniach w codziennych czynnościach. Pacjenci odpowiadają w nim na proste pytania dotyczące nasilenia bólu lub ograniczeń w czynnościach, takich jak wsiadanie do samochodu, wstawanie z łóżka czy ubieranie się.[11]
Gonartroza – stopnie
Do oceny ciężkości gonartrozy stosuje się pięciostopniową skalę. Stopnie 0 – 4 wyraźnie wskazują, jak bardzo staw kolanowy jest uszkodzony i jaki jest typowy sposób postępowania dla danego stopnia.
Stopień 0
- Normalny stan stawu.
- Nie ma widocznych oznak gonartrozy, a funkcja stawu nie jest w żaden sposób ograniczona.
Stopień 1
- W stawie kolanowym dochodzi do niewielkiego ubytku chrząstki i mogą pojawić się w nim drobne narośla kostne.
- W I stopniu gonartrozy pacjenci zwykle nie odczuwają bólu i nie wymagają leczenia. Jednak lekarze zalecają rozpoczęcie od ćwiczeń, aby spowolnić postęp gonartrozy.
Stopień 2
- Gonartroza II stopnia uważana jest za łagodne stadium choroby.
- Badanie rentgenowskie wykazuje nasilające się narośla kostne, lecz wielkość chrząstki jest nadal wystarczająca.
- Poszczególne części stawu nie ocierają się o siebie, a zakres ruchu stawu kolanowego mieści się w normie.
Stopień 3
- W III stopniu gonartrozy chrząstka w kolanie jest wyraźnie uszkodzona, a przestrzeń stawowa jest zmniejszona.
- Pacjenci często odczuwają ból podczas chodzenia, biegania, schylania się i innych ruchów.
- Często występuje sztywność stawów rano i obrzęk kolan po wysiłku fizycznym.
- Jeśli schematy leczenia i powszechnie stosowane leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi, lekarze mogą zalecić leczenie opioidami (silnymi lekami przeciwbólowymi) lub kortykosteroidami (zastrzyki w chore kolano).
Stopień 4
- Gonartroza III stopnia jest ostatnim, najpoważniejszym etapem choroby.
- Pacjenci odczuwają silny ból, a ruch stawu podczas chodzenia i innych czynności sprawia im problem.
- Przestrzeń stawowa ulega znacznemu zmniejszeniu, ilość płynu stawowego zostaje zmniejszona do minimum, a ubytek chrząstki jest niemal całkowity.
- W przypadku artrozy IV stopnia zwykle przystępuje się do leczenia operacyjnego. [12]
Czy wiesz, że ?
- Gonartrozę co roku diagnozuje się u około 240 osób na 100 000 mieszkańców.
- Niektórzy pacjenci, u których na zdjęciu rentgenowskim zdiagnozowano gonartrozę, nie odczuwają żadnych objawów.[13]
Powikłania w przypadku braku leczenia
Nieleczona gonartroza może prowadzić do szeregu powikłań, które mogą pogorszyć jakość życia
- Zwiększony ból i sztywność: Może to prowadzić do większej zależności od leków przeciwbólowych i ograniczenia codziennych czynności.
- Pogorszenie sprawności ruchowej: Może wpływać na zdolność chodzenia i wykonywania normalnych czynności, takich jak schodzenie po schodach, prowadzenie samochodu, a nawet samo wstawanie z pozycji siedzącej.
- Deformacje stawów: Na przykład skręcenie stawu kolanowego w bok (szpotawość lub deformacja koślawa), co może skutkować dalszymi powikłaniami i bólem wynikającym z nieprawidłowego obciążenia stawu.
- Utrata siły mięśniowej: Długotrwała bezczynność spowodowana bólem i sztywnością może prowadzić do osłabienia mięśni wokół kolana, co może pogorszyć stabilność stawów i zwiększyć ryzyko upadków.
Zwiększony ból
Pogorszenie mobilności
Deformacje stawów
Utrata siły mięśniowej
Zalecamy nie odkładać leczenia gonartrozy
Nie zwlekaj z leczeniem gonartrozy, a w przypadku problemów zdrowotnych lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia udaj się do lekarza specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.
Leczenie gonartrozy kolana
Terapia gonartrozy kolana koncentruje się na łagodzeniu bólu i zapobieganiu nasilaniu się problemów.
Nie ma uniwersalnego leku na gonartrozę kolana i na początku leczenia zaleca się przede wszystkim modyfikację codziennych nawyków.
- Pacjenci powinni unikać czynności, które nasilają ból lub obrzęk kolana (np. wchodzenie po schodach).
- Częścią zmodyfikowanego programu powinny być regularne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kolan, równowagi i koordynacji ruchowej. W doborze odpowiednich ćwiczeń i aktywności fizycznej najlepiej może pomóc fizjoterapeuta.
- W przypadku nadwagi, wskazane jest dostosowanie trybu życia i zmniejszenie masy ciała. Ponadto dodatkowe kilogramy obciążają wszystkie stawy.
Zapalenia stawów kolana nie można leczyć za pomocą ortezy, ale okazjonalne użycie tego sprzętu zapewni stabilność i ułatwi ruch.[14]
Leki na gonartrozę
Jeżeli zastosowane schematy leczenia nie przynoszą złagodzenia objawów choroby, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie leczenia gonartrozy kolana za pomocą leków.
- Zwykle pierwszym wyborem są dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy zachować ostrożność podczas ich stosowania, gdyż przy długotrwałym stosowaniu mogą wywołać skutki uboczne.
- Kolejną kategorią leków są koksyby, które należą do niesteroidowych leków przeciwreumatycznych. Łagodzą ból i stany zapalne i powinny powodować mniej skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego niż inne leki przeciwzapalne.
- Kortykosteroidy w postaci zastrzyków, które aplikowane są na kolano, łagodzą ból i stany zapalne. Ich działanie nie jest jednak trwałe i pacjent może otrzymać jedynie ograniczoną liczbę zastrzyków.
W leczeniu gonartrozy pomagają także miejscowe leki przeciwzapalne w postaci żeli, kremów czy plastrów.[15]
Uwaga
Leczenie gonartrozy może zlecić wyłącznie lekarz po rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako wskazówki dotyczącej leczenia, które może ustalić wyłącznie lekarz.
Gonartroza – operacja
Silny ból ograniczający chorego w codziennej aktywności oraz wysoki stopień gonartrozy mogą stanowić wskazania do leczenia operacyjnego. Rodzaj i zakres operacji zależy od stanu stawu kolanowego.
Artroskopia – zabieg endoskopowy (mini inwazyjny), podczas którego chirurg bada staw kolanowy od wewnątrz i jednocześnie może leczyć chrząstkę stawową lub inne części stawu.[16]
Wymiana stawu kolanowego – wymiana może być częściowa lub całkowita.
Przy częściowej wymianie zmieniana jest tylko uszkodzona część stawu. W endoprotezie całkowitej (TEP) dolna część kości udowej i górna część kości piszczelowej są zastępowane materiałem metalowym. Pomiędzy te części umieszczana jest płyta polietylenowa, która zapobiega ocieraniu się o siebie metalowych elementów.
Po całkowitej endoprotezoplastyce stawu kolanowego należy przestrzegać kilku zasad:
- Obrzęk pooperacyjny można złagodzić poprzez uniesienie operowanej kończyny i stosowanie zimnych okładów.
- Wszelkie objawy infekcji (gorączka, zaczerwienienie, nasilający się ból w miejscu zabiegu) wymagają konsultacji z lekarzem.
- Po operacji nie można prowadzić samochodu. Gojenie po operacji trwa kilka tygodni.
- Modyfikacja środowiska domowego pomaga zmniejszyć ryzyko upadku i uszkodzenia nowego stawu. Zaleca się usunięcie luźno leżących dywaników i stosowanie podwyższonej nakładki na toaletę, mat antypoślizgowych podczas brania prysznica lub różnych środków pomocy przy ubieraniu i zakładaniu butów.
Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty.[17]
Terapia alternatywna i wspomagająca
- Stosowanie ortez, bandaży czy zimnych i ciepłych okładów można określić jako leczenie uzupełniające gonartrozy.
- Akupunktura jako alternatywna metoda łagodzenia bólu w gonartrozie wykorzystuje cienkie igły, które akupunkturzysta wprowadza w różne miejsca kończyny dolnej.[18]
- Taping kolana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów może złagodzić ból. Taping zazwyczaj wykonuje fizjoterapeuta, ale pacjent może się go także nauczyć samodzielnie.[19]
Suplementy diety przy gonartrozie
Glukozamina i siarczan chondroityny to substancje naturalnie występujące w organizmie, istotne dla utrzymania dobrej kondycji chrząstki stawowej. Te dwie substancje można stosować w formie suplementów diety (tzw. chondroprotektanty). Mogą przynieść ulgę w bólu, jednak ich wpływ na odbudowę uszkodzonej chrząstki nie został dostatecznie udowodniony. [20] Witamina D również może być odpowiednim wyborem, a jej brak w organizmie może przyczyniać się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.[21]
Profilaktyka i styl życia przy gonartrozie
Zapobieganie rozwojowi gonartrozy polega przede wszystkim na regularnej aktywności fizycznej, która przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała i wzmocnienia mięśni wokół stawów. Jak wybrać odpowiedni sport przy gonartrozie?
- Odpowiednie są aktywności, które nie obciążają nadmiernie stawów (np. pływanie i jazda na rowerze zamiast biegania lub gry w tenisa).
- Wybór odpowiedniego sportu jest szczególnie ważny w przypadkach, gdy pacjenci już doświadczają trudności, a lekarz potwierdza, że przyczyną jest początkowa choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.
Sprzęty ortopedyczne, takie jak ortezy lub laski, zapewniają wsparcie, stabilizację i ułatwiają poruszanie się osobom z gonartrozą. Ortezy pomagają szczególnie w przypadkach, gdy choroba zwyrodnieniowa dotyczy jednej strony kolana. Bezpieczeństwo podczas chodzenia jest również ważne w zapobieganiu upadkom, które mogą mieć także inne konsekwencje zdrowotne.[22],[23]
Nowe trendy w leczeniu gonartrozy
Nowością w leczeniu gonartrozy jest leczenie biologiczne. W ramach niego pacjent otrzymuje zastrzyki z własnych komórek macierzystych do dotkniętego stawu. Dzięki swoim właściwościom mają one potencjał leczniczy i wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek. Ta metoda leczenia jest nadal przedmiotem badań klinicznych, podczas których lekarze badają możliwości wykorzystania komórek macierzystych i ich wpływ w leczeniu gonartrozy.[24]
Ważna informacja dotycząca leczenia zwyrodnienia stawów
- Gonartroza jest chorobą zwyrodnieniową, w przebiegu której chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu.
- Leczenie rozpoczyna się od metod zachowawczych, takich jak zmiany stylu życia i leki przeciwbólowe. W najcięższych przypadkach rozwiązaniem jest wymiana stawu kolanowego na sztuczny implant.
- W profilaktyce gonartrozy istotny jest odpowiedni tryb życia – regularna aktywność fizyczna, odpowiednia masa ciała oraz ograniczenie ekstremalnych obciążeń stawów podczas pracy czy uprawiania sportu.
Podsumowanie i zalecenia w leczeniu gonartrozy
Odwiedź lekarza
Leczenie gonartrozy ustala zawsze lekarz na podstawie ogólnego badania, oceny stanu zdrowia i po postawieniu trafnej diagnozy.
Leczenie przyczynowe gonartrozy
Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny gonartrozy. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.
Łagodzenie bólu, obrzęku i stanu zapalnego
Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.
Źródła, odniesienia i literatura
[1] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[2] Hsu H., Siwiec R. M. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; Styczeń 2023. Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/
[3] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[4] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[5] Hsu H., Siwiec R. M. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; Styczeń 2023. Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/
[6] McClelland D. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Bupa, grudzień 2020 r. Dostępny pod adresem: https://www.bupa.co.uk/health-information/knee-pain/knee-osteoarthritis
[7] Zapalenie stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-arthritis
[8] Zapalenie stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-arthritis
[9] Zapalenie stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-arthritis
[10] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[11] Wskaźnik choroby zwyrodnieniowej stawów WOMAC. Physiopedia, 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.physio-pedia.com/WOMAC_Osteoarthritis_Index
[12] Holland K. Etapy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (OA). Healthline, 13. Czerwiec 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.healthline.com/health/osteoarthritis-stages-of-oa-of-the-knee#stage-0-normal
[13] Hsu H., Siwiec R. M. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; Styczeń 2023. Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/
[14] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[15] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[16] McClelland D. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Bupa, grudzień 2020 r. Dostępny pod adresem: https://www.bupa.co.uk/health-information/knee-pain/knee-osteoarthritis
[17] Procedura chirurgicznej wymiany stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/knee-replacement-surgery-procedure
[18] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[19] Taping w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Australian Family Physician 2013; 42 (10): 725-726. Dostępny pod adresem: https://www.racgp.org.au/afp/2013/october/taping-for-knee-osteoarthritis
[20] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[21] Zapalenie stawu kolanowego. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-arthritis
[22] Holland K. Etapy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (OA). Healthline, 13. Czerwiec 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.healthline.com/health/osteoarthritis-stages-of-oa-of-the-knee#stage-0-normal
[23] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
[24] Sheth N. P., Foran J. R. H. Zapalenie stawu kolanowego. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych, luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee/
Oceń ten artykuł |
|
3.7/53 Recenzja
|
Jak zmniejszyć ból, obrzęk i stany zapalne?
Rozwiązaniem może być leczenie objawowe z wykorzystaniem magnetoterapii pulsacyjnej, które ukierunkowane jest na objawy i symptomy, takie jak ból, obrzęk i stan zapalny. Ponadto takie leczenie może wspomóc kompleksowe leczenie i znacząco poprawić jakość życia.
Podstawowa zasada
Podstawową zasadą magnetoterapii pulsacyjnej 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez odzież i całą głębokość tkanki aż do miejsca docelowego zastosowania. Impulsy posiadają specjalnie opracowane parametry biotropowe (np. częstotliwość, kształt, intensywność), aby jak najlepiej oddziaływać na różne dolegliwości zdrowotne.
Jakie są efekty magnetoterapii 3D?
- Pomaga łagodzić ból.
- Działa przeciwzapalnie.
- Wspomaga łagodzenie obrzęków.
Jak stosuje się terapię?
Stosowanie jest bardzo proste. Na urządzeniu należy wybrać pożądany efekt terapeutyczny i umieścić dołączony aplikator w wybranym miejscu aplikacji. Magnetoterapię stosuje się zazwyczaj dwa razy dziennie przez 20 minut.
Chętnie pomożemy Ci wypróbować tę metodę i ewentualnie doradzimy, jakie urządzenie kupić.