Biomag - Encyklopedia - Rehabilitacja pooperacyjna
Rehabilitacja pooperacyjna - objawy, opis i leczenie
Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.
Rewizja
Operacja zawsze wiąże się z ingerencją w organizm, pobytem w szpitalu i okresem rekonwalescencji o różnej długości. Już przed operacją warto wiedzieć, jak wygląda stan pooperacyjny, opieka pooperacyjna oraz jakie komplikacje pooperacyjne mogą wystąpić. Odpowiednie podejście może przyspieszyć i skrócić czas gojenia.
Dowiedz się, co obejmuje operacja. Jak najlepiej kontrolować objawy, takie jak ból, obrzęk i stan zapalny, które temu towarzyszą. Czy istnieją sposoby na możliwie najszybszy powrót do zdrowia? Przeczytaj więcej tutaj.
Normalne objawy po operacji
- Ból
- Zmęczenie
- Nudności i wymioty – mogą być skutkiem ubocznym znieczulenia lub leków przeciwbólowych
- Mniejszy apetyt
- Obrzęk i siniaki
Objawy stanu pooperacyjnego mogą się różnić w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i wielu innych czynników.
Jeśli zaobserwujesz coś nietypowego, nie wahaj się natychmiast skonsultować z lekarzem. Może to być sygnałem powikłań pooperacyjnych, które należy natychmiast leczyć.
Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie korzystaj z tego ani żadnego innego artykułu w internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.
Operacja i rehabilitacja pooperacyjna - opis
Czym jest operacja?
Operacja to zabieg chirurgiczny, podczas którego chirurg bada i leczy pacjenta, stosując różne techniki chirurgiczne i narzędzia. Operacja może wiązać się z usunięciem części narządu. [1]
Okres pooperacyjny to okres następujący po zabiegu chirurgicznym. Obejmuje fazę powrotu do zdrowia i rekonwalescencji.
Czas trwania rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym zależy od rodzaju zabiegu. Leczenie bólu i pielęgnacja ran pooperacyjnych stanowią zazwyczaj najważniejsze aspekty opieki pooperacyjnej. W okresie pooperacyjnym często stosuje się także fizjoterapię i inne zabiegi, które umożliwią powrót do normalnego życia. Aby powrót do zdrowia przebiegał sprawnie i szybko, należy stosować się do zaleceń lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. [2]
Operacje - galeria zdjęć
Czy wiesz, że ?
- Najczęstszą formą zakażenia rany jest zakażenie powierzchowne występujące w pierwszym tygodniu po zabiegu.
- Powikłania w postaci rozejścia się rany występują najczęściej między 7. a 10. dniem po zabiegu.
- Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna należą do głównych powikłań pooperacyjnych, często kończących się zgonem pacjentów. [3]
Powikłania po operacji
Każda operacja wiąże się z ryzykiem. Po zabiegu mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości, które stopniowo ustępują lub mogą pojawić się powikłania pooperacyjne, które mogą dotyczyć miejsca operowanego lub całego organizmu.
Za niedogodności można uznać:
- nudności i wymioty spowodowane znieczuleniem,
- podrażnienie gardła po intubacji (wprowadzeniu rurki do dróg oddechowych w celu zapewnienia oddychania podczas zabiegu),
- ból i obrzęk w miejscu operacji,
- zmęczenie i trudności z zasypianiem,
- różne problemy trawienne.
Najczęstsze poważne powikłania pooperacyjne to:
- Wstrząs – stan zagrażający życiu pacjenta, spowodowany niewydolnością krążenia i upośledzeniem czynności narządów.
- Krwawienie – utrata krwi w miejscu wykonania zabiegu.
- Powikłania płucne – zmiany głębokości oddechu i ograniczony kaszel w ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu mogą prowadzić do różnych trudności w oddychaniu.
- Zakrzepica żył głębokich – tworzenie się skrzepów krwi w dużych żyłach nóg, rąk lub innych części ciała.
- Zatorowość płucna – skrzep krwi gromadzi się w płucach i znacznie zaburza ich funkcjonowanie.
- Zakażenie rany – stan zapalny może utrudniać gojenie się rany oraz otaczających ją tkanek lub narządów.
- Zatrzymanie moczu – po zabiegu chirurgicznym oddawanie moczu może być utrudnione, np. z powodu cewnikowania w trakcie operacji.
Wszystkie te schorzenia wymagają szybkiej interwencji lekarza, który określi właściwy sposób postępowania i leczenia. W zależności od rodzaju powikłań, leczenie może obejmować wspomaganie oddychania, transfuzję krwi, podawanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew lub wielokrotne otwieranie rany operacyjnej. [4]
Powikłania pooperacyjne dzieli się również na wczesne powikłania pooperacyjne i późne powikłania pooperacyjne.
Do wczesnych powikłań pooperacyjnych zalicza się: gorączkę, ból, zmiany percepcji, krwawienie, zakrzepicę, problemy urologiczne lub zaburzenia gojenia się ran. Do późnych powikłań pooperacyjnych zalicza się na przykład: Przepuklina, różnego rodzaju zrosty, niepowodzenie operacji i konieczność powtórzenia zabiegu, powstanie blizny keloidowej (gruba, wypukła blizna). [5]
Wczesne powikłania pooperacyjne często pojawiają się już w trakcie hospitalizacji, dlatego mogą zostać wykryte i poddane leczeniu bezpośrednio w szpitalu. Możliwe późne powikłania wskazują na konieczność monitorowania stanu zdrowia nawet po wypisaniu ze szpitala do leczenia domowego i zwrócenia się o pomoc lekarską w razie jakichkolwiek wątpliwości. Ogólnie rzecz biorąc po zabiegu operacyjnym konieczna jest obserwacja pacjenta pod kątem bólu, gorączki, obrzęku i objawów infekcji. [6]
Zakrzepica żył głębokich
Infekcje
Zatorowość płucna
Krwawienie
Nie zalecamy zwlekania z leczeniem
Nie zwlekaj z leczeniem i jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, udaj się do specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.
Leczenie czyli co dzieje się po operacji
Skuteczny powrót do zdrowia i wzmocnienie osłabionego organizmu to kluczowe kroki, jakie muszą podjąć pacjenci po operacji, aby móc wrócić do pracy i codziennych aktywności.
Co jest kluczowe w procesie rekonwalescencji?
- Pamiętaj, aby przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Monitoruj swój stan zdrowia, aby wcześnie wykryć wszelkie powikłania.
- Zadbaj o swoją dietę – zdrowa żywność oraz odpowiednia ilość białka i witamin wzmocnią cały Twój organizm.
- Nie przesadzaj i zadbaj o odpoczynek.
- Powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się stopniowo. [7]
Uwaga
Leczenie po operacji może zlecić wyłącznie lekarz po rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako gotowej instrukcji schematu leczenia, który może ustalić wyłącznie lekarz.
Ból i leki po operacji
Pierwsze dni po operacji mogą być naznaczone bólem. Rodzaj i nasilenie bólu zależą od rodzaju i zakresu operacji. Na tej podstawie lekarz ustali, które leki przeciwbólowe będą najbardziej odpowiednie.
Do najczęściej stosowanych leków łagodzących ból pooperacyjny należą:
- Opioidy – leki przeznaczone do łagodzenia bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne – łagodzą łagodny ból, zmniejszają stan zapalny i obrzęk
- Leki łagodzące łagodny ból i gorączkę nie mają działania przeciwzapalnego. [8]
Przyjmowanie leków przeciwbólowych łagodzi dyskomfort, przyspiesza rekonwalescencję po zabiegu i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych powikłań pooperacyjnych.
Leczenie pooperacyjne może również polegać na podawaniu środków znieczulających miejscowo, aby zapewnić miejscowe znieczulenie i zapobiec odczuwaniu bólu. Jeśli rehabilitacja pooperacyjna pacjenta tego wymaga, lekarze mogą również podać leki psychoaktywne, które wpływają na świadomość, emocje i nastrój.
Do metod łagodzenia bólu pooperacyjnego zalicza się również zimne okłady, różne techniki relaksacyjne i alternatywne metody łagodzenia bólu. [9]
Pielęgnacja ran i blizn pooperacyjnych
Po każdym zabiegu chirurgicznym w miejscu wykonania zabiegu pozostaje rana pooperacyjna i blizna. Otwarte operacje, podczas których chirurg uzyskuje dostęp do pola operacyjnego przez klasyczne nacięcie, skutkują większymi bliznami. Natomiast po zabiegach laparoskopowych (wprowadzanie narzędzi chirurgicznych przez małe otwory) u pacjentów pozostają jedynie rany wielkości dziurki od klucza. [10]
Rana pooperacyjna może być źródłem infekcji, dlatego należy ją odpowiednio pielęgnować.
Główne zasady można podsumować w kilku punktach:
- Umyj ręce za każdym razem, gdy dotkniesz rany.
- Regularnie sprawdzaj stan rany pooperacyjnej lub świeżej blizny. Zwróć uwagę na kolor rany, ewentualną wydzielinę z rany i spójność szwów.
- Przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących przerw między opatrunkami i stosuj na ranę specjalne opatrunki i plastry zalecone przez lekarza.
- Nie mocz rany przez kilka dni po zabiegu. Prysznic możesz wziąć dopiero, gdy pozwoli na to lekarz. Kąpiel i pływanie są wskazane dopiero po uformowaniu się trwałej blizny.
- Kichanie i kaszel mogą spowodować rozejście się rany w pierwszych kilku dniach po zabiegu. Dlatego podczas kaszlu należy uciskać bliznę (rękami lub poduszką), aby nie doszło do uszkodzenia zszytego miejsca. [11]
Po utworzeniu blizny można zacząć ją smarować oraz stosować ucisk lub inny masaż zgodnie z zaleceniami lekarza. Prawidłowa i regularna pielęgnacja pomoże stworzyć gładką, elastyczną i bezbolesną bliznę.
- Nie należy drapać blizny i drażnić jej np. obcisłymi ubraniami.
- Do nawilżania należy używać delikatnych, nieperfumowanych produktów.
- Należy unikać światła słonecznego, ponieważ może ono spowodować trwałe przyciemnienie blizny.
Jeżeli stan blizny pooperacyjnej ulegnie pogorszeniu i pojawi się na niej obrzęk, zaczerwienienie lub inne zmiany, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie jej wyglądu. Blizna przybierze swój ostateczny kształt dopiero po 12–18 miesiącach od zabiegu. [12]
Rokowanie i styl życia po operacji
Jeżeli stan zdrowia bezpośrednio po zabiegu nie wykazuje powikłań, po krótkim czasie pacjent zostaje przeniesiony z oddziału intensywnej terapii do zwykłej sali szpitalnej. Czas pobytu na oddziale intensywnej terapii waha się od kilku godzin do kilku dni, w zależności od rodzaju zabiegu.
Stan pooperacyjny i rokowanie co do dalszego przebiegu choroby zależą od choroby podstawowej i przyczyny operacji. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pacjenci będą przestrzegać wszystkich zaleceń i instrukcji lekarza, stopniowo powrócą do zdrowia w domu i normalnego życia. [13]
- Zabieg chirurgiczny i późniejsza rekonwalescencja mogą spowodować utratę masy mięśniowej. Warto zatem zwrócić uwagę na odpowiednią dietę przed i po operacji, dostarczającą odpowiednią ilość składników odżywczych i białka.
- Odpowiednia dieta pomoże przyspieszyć rekonwalescencję i zredukować ryzyko wystąpienia różnych powikłań pooperacyjnych.
- Nie zapomnij o piciu wystarczającej ilości wody. Nawodnienie jest istotne dla krążenia krwi.
- Po zabiegu należy jak najszybciej zacząć się ruszać, aby odzyskać niezbędną siłę mięśni. Stosuj się do zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty. [14]
Alternatywne i uzupełniające metody leczenia
Gojenie i rekonwalescencję po operacji można wspomóc różnymi metodami alternatywnymi. Można na przykład stosować homeopatię, akupunkturę, masaże i różne techniki relaksacyjne. [15]
- Masaże poprawiają krążenie krwi, łagodzą ból, zwiększają zakres ruchu i mogą poprawiać stan blizn. [16]
- Akupunktura łagodzi różne rodzaje bólu i może zmniejszyć obrzęk pooperacyjny. [17]
- Wspomagające leczenie homeopatyczne prowadzone przez doświadczonego homeopatę może mieć korzystny wpływ na ból, swędzenie, obrzęk lub siniaki w miejscu zabiegu chirurgicznego. Stosuje się go również w celu łagodzenia zmęczenia i niepokoju związanego z zabiegiem. [18]
Ważne informacje dotyczące stanu pooperacyjnego
Celem opieki pooperacyjnej jest jak najszybszy powrót do zdrowia i normalnego życia.
W czasie rekonwalescencji należy monitorować stan rany i blizny, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom w gojeniu.
Nie należy lekceważyć znaczenia prawidłowego odżywiania, odpowiedniego nawadniania organizmu i ćwiczeń fizycznych w okresie pooperacyjnym.
Podsumowanie i zalecenia dotyczące stanu pooperacyjnego
Udaj się do lekarza
Sposób leczenia po zabiegu operacyjnym ustala zawsze lekarz na podstawie badania ogólnego, oceny stanu zdrowia i postawienia trafnej diagnozy.
Leczenie przyczynowe
Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny choroby. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.
Łagodzenie bólu, obrzęków, stanów zapalnych i wspomaganie gojenia
Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.
Źródła, linki i literatura
[1] Słownik terminów nowotworowych NCI. Narodowy Instytut Raka. Dostępny pod adresem: https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/surgery
[2] Pietrangelo A. Opieka pooperacyjna. Healthline, 7. Lipiec 2018 r. Dostępny pod adresem: https://www.healthline.com/health/postoperative-care
[3] Willacy H. Powszechne powikłania pooperacyjne. Patient.info, 1. Listopad 2020 r. Dostępny pod adresem: https://patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro
[4] Po operacji: dolegliwości i powikłania. Johns Hopkins Medicine. Dostępny pod adresem: https://www.verywellhealth.com/post-surgery-recovery-tips-and-guide-3156833
[5] Willacy H. Powszechne powikłania pooperacyjne. Patient.info, 1. Listopad 2020 r. Dostępny pod adresem: https://patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro
[6] Willacy H. Powszechne powikłania pooperacyjne. Patient.info, 1. Listopad 2020 r. Dostępne na stronie: https://patient.info/doctor/common-postoperative-complications-pro; Post-Operative (After Surgery) General Instructions. UK HealthCare. Dostępne pod adresem: https://ukhealthcare.uky.edu/orthopaedic-surgery-sports-medicine/resources/post-operative-general-instructions
[7] Pietrangelo A. Opieka pooperacyjna. Healthline, 7. Lipiec 2018 r. Dostępny pod adresem: https://www.healthline.com/health/postoperative-care
[8] Sissons B. Jakie leki przeciwbólowe można przyjmować po operacji? Medical News Today, 24. Luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery
[9] Sissons B. Jakie leki przeciwbólowe można przyjmować po operacji? Medical News Today, 24. Luty 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery
[10] Laparoskopia (operacja przez dziurkę od klucza). NHS, 1. Sierpień 2018 r. Dostępny pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-pain-medication-after-surgery
[11] Whitlock J. Powrót do zdrowia po operacji. Verywell Health, 14. Lipiec 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.verywellhealth.com/post-surgery-recovery-tips-and-guide-3156833
[12] Informacje o bliznach – Pielęgnacja blizny. Hull University Teaching Hospitals NHS Trust, 2. Styczeń 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.hey.nhs.uk/patient-leaflet/scar-information/
[13] Pietrangelo A. Opieka pooperacyjna. Healthline, 7. Lipiec 2018 r. Dostępny pod adresem: https://www.healthline.com/health/postoperative-care
[14] Strategie odżywiania i stylu życia przed i po operacji w celu optymalizacji powrotu do zdrowia. Canadian Digestive Health Foundation, 1. Grudzień 2022 r. Dostępny pod adresem: https://cdhf.ca/en/pre-and-post-surgery-nutrition-and-lifestyle-strategies-to-optimize-your-recovery/
[15] Alternatywne metody radzenia sobie z bólem po operacjach ortopedycznych. OrthoInfo, październik 2011 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/recovery/alternative-methods-to-help-manage-pain-after-orthopaedic-surgery/
[16] Po operacji. Physio.co.uk. Dostępny pod adresem: https://www.physio.co.uk/treatments/massage/when-can-massage-help/post-surgery.php
[17] Alternatywne metody radzenia sobie z bólem po operacjach ortopedycznych. OrthoInfo, październik 2011 r. Dostępny pod adresem: https://orthoinfo.aaos.org/en/recovery/alternative-methods-to-help-manage-pain-after-orthopaedic-surgery/
[18] Chirurgia i wsparcie w powrocie do zdrowia (homeopatia). PeaceHealth, 31. Październik 2012 r. Dostępny pod adresem: https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2259000
Oceń ten artykuł |
|
5/53 opinie
|
Jak zmniejszyć ból, obrzęki, stany zapalne i wspomóc gojenie?
Rozwiązaniem może być leczenie objawowe z wykorzystaniem magnetoterapii pulsacyjnej, które ukierunkowane jest na objawy i symptomy, takie jak ból, obrzęk i stan zapalny. Ponadto takie leczenie może wspomóc kompleksowe leczenie i znacząco poprawić jakość życia.
Podstawowa zasada
Podstawową zasadą magnetoterapii pulsacyjnej 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez odzież i całą głębokość tkanki aż do miejsca docelowego zastosowania. Impulsy posiadają specjalnie opracowane parametry biotropowe (np. częstotliwość, kształt, intensywność), aby jak najlepiej oddziaływać na różne dolegliwości zdrowotne.
Jakie są efekty magnetoterapii 3D?
- Pomaga łagodzić ból.
- Działa przeciwzapalnie.
- Wspomaga łagodzenie obrzęków.
Jak stosuje się terapię?
Stosowanie jest bardzo proste. Na urządzeniu należy wybrać pożądany efekt terapeutyczny i umieścić dołączony aplikator w wybranym miejscu aplikacji. Magnetoterapię stosuje się zazwyczaj dwa razy dziennie przez 20 minut.
Chętnie pomożemy Ci wypróbować tę metodę i ewentualnie doradzimy, jakie urządzenie kupić.