Producent sprzętu medycznego​

MDR CERTIFIED

Spróbuj terapii

Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, opis i leczenie

MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.

Rewizja

Zwyrodnienie kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa

Czy budzisz się każdego ranka z bólem pleców? Czy są tak sztywne, że nie pozwalają Ci wstać z łóżka? Może to być Zwyrodnienie kręgosłupa. Oprócz bólu, możesz także odczuwać sztywność, ustępującą stopniowo podczas ruchu. Zwyrodnienie kręgosłupa jest chorobą zwyrodnieniową, która atakuje stawy i kręgi kręgosłupa. Wprowadza nieprzyjemne ograniczenia w życiu codziennym. Może dotyczyć aż 95% osób powyżej 65. roku życia. [1]

Dowiedz się więcej o objawach i oznakach tej choroby. Jakie są możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa? Jak złagodzić objawy takie jak ból, obrzęk i stan zapalny, które towarzyszą tej chorobie? Przeczytaj więcej tutaj.

Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy

  • Ból pleców podczas ruchu
  • Ból pleców w spoczynku
  • Ograniczenie sprawności ruchowej
  • Zmęczenie
  • Stan zapalny i obrzęk
  • Ograniczenie siły stawu

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zależą od tego, która część kręgosłupa została dotknięta chorobą.

  • Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego: Oprócz bólu pleców w okolicy szyi, występuje także ból głowy i nudności. Ból może obejmować także kończyny górne. [2]
  • Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego: Oprócz bólu i sztywności w dolnej części pleców może występować dyskomfort w okolicy pośladków oraz napięcie mięśniowe lub skurcze w kończynach dolnych. [3]
  • Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (przejście odcinka lędźwiowego kręgosłupa i kości krzyżowej) objawia się bólem w dolnej części pleców, a pacjenci mają trudności z pochylaniem ciała lub obrotem.
  • Zwyrodnienie kręgosłupa kręgosłupa piersiowego to rzadkie schorzenie, które praktycznie się nie występuje.
Zawiadomienie

Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie korzystaj z tego ani żadnego innego artykułu w internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.

Zwyrodnienie kręgosłupa - opis i przyczyny

Zużycie kręgosłupa – główna przyczyna choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Zużycie kręgosłupa – główna przyczyna choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Rysunek 1 przedstawia zdrowy kręgosłup, rysunek 2 przedstawia kręgosłup z chorobą zwyrodnieniową.

Czym jest zwyrodnienie kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa jest chorobą zwyrodnieniową, która atakuje kręgi i krążki międzykręgowe. Jeżeli choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa atakuje trzony kręgów, mówimy o spondylozie. W przypadku stawów międzykręgowych mówimy o spondyloartrozie. [4]

W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa na kręgach i stawach międzykręgowych stopniowo tworzą się narośle, które ograniczają jego ruchomość i mogą powodować ból korzeniowy. [5] Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego najczęściej atakuje 4. i 5. kręg szyjny, natomiast choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego najczęściej dotyczy 5. kręgu lędźwiowego. [6]

Zwyrodnienie kręgosłupa - przyczyny choroby

Główną przyczyną choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest zużycie kręgosłupa związane z wiekiem. Inne czynniki przyczyniające się do uszkodzeń kręgosłupa to:

  • długotrwała pozycja siedząca, zwłaszcza w niewygodnej pozycji,
  • powtarzające się ruchy podczas pracy manualnej (podnoszenie przedmiotów, zginanie tułowia),[7]
  • wady kręgosłupa (wrodzone i nabyte),
  • urazy,
  • długotrwałe przeciążenie kręgosłupa podczas uprawiania sportu,
  • nadwaga i niezdrowy styl życia. [8]

Czynnikami ryzyka są również dziedziczność oraz występowanie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w rodzinie. [9]

Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Badanie lekarskie i badanie obrazowe kręgosłupa
Badanie lekarskie i badanie obrazowe kręgosłupa

Podobnie jak w przypadku innych typów choroby zwyrodnieniowej, rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ustala się na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badania rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego.

  • Lekarz określa nawyki ruchowe pacjenta, sposób działania jego odruchów oraz to jak wygląda jego chód.
  • Badanie rentgenowskie, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografia komputerowa (TK) pozwolą na ocenę rzeczywistego stanu kręgosłupa w poszczególnych częściach pleców.
  • W razie potrzeby pacjenci przechodzą także badanie u neurologa. [10]

Czy wiesz, że?

  • Krążki międzykręgowe zaczynają tracić elastyczność około 40. roku życia. [11]
  • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa występuje równie często u mężczyzn, jak i kobiet. [12]

Powikłania w przypadku braku leczenia

Nieleczona zwyrodnienia kręgosłupa może powodować poważne powikłania i negatywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie.

  • Nasilenie bólu: Ciągły ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa może się nasilać i stawać coraz bardziej intensywny.
  • Ograniczenie ruchomości: Może to prowadzić do postępu choroby, ograniczając ruchy, takie jak obracanie głowy lub zginanie tułowia.
  • Problemy psychiczne: Przewlekły ból i ograniczona sprawność ruchowa mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
  • Utrata elastyczności: Może to prowadzić do stopniowej utraty elastyczności i mieć wpływ na zdolność utrzymywania prawidłowej postawy.
Ból

Ból

Ograniczenie sprawności ruchowej

Ograniczenie sprawności ruchowej

Depresja

Depresja

Utrata elastyczności

Utrata elastyczności

Zawiadomienie

Zalecamy nie odkładać leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Nie zwlekaj z leczeniem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a w przypadku problemów zdrowotnych lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, udaj się do lekarza specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

Leczenie xwyrodnienia kręgosłupa jest zazwyczaj zachowawcze. Oznacza to, że pacjent poddawany jest fizjoterapii i przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub zwiotczające mięśnie. [13]

  • Fizjoterapia wykorzystuje różne techniki mające na celu wspomaganie ruchomości, wzmacnianie mięśni pleców i przywracanie ruchomości stawów międzykręgowych.
  • Ważna jest także zmiana stylu życia – na przykład zmiana miejsca pracy, nauka przyjmowania prawidłowej pozycji siedzącej lub redukcja wagi. [14]

Jeśli wszystkie metody zachowawcze zawiodą, a problem jest poważny, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się na przykład narośle na kręgach lub przeprowadza się operację krążka międzykręgowego. [15]

Zawiadomienie

Uwaga

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa może zlecić wyłącznie lekarz po rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako gotowej instrukcji schematu leczenia, który może ustalić wyłącznie lekarz.

Leki na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa

Nie ma jednoznacznie najlepszego sposobu leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jak już wspomniano, stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i zwiotczające mięśnie. Miejscowo można stosować kremy, żele lub maści o działaniu leczniczym, stosując je w miejscu występowania bólu i stanu zapalnego. Mogą przynieść miejscową ulgę. Leki chondroprotekcyjne mają na celu ochronę i odbudowę chrząstki stawowej.

Fizjoterapia

Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Fizjoterapeuta opracuje indywidualny program ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych dostosowanych do konkretnych potrzeb pacjenta. Można stosować:

  • Ćwiczenia terapeutyczne: Celem takich ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa i brzucha, poprawa postawy ciała oraz zwiększenie ruchomości stawów.
  • Terapię manualną: Masaż i mobilizacja stawów mogą pomóc w rozluźnieniu napięcia mięśni, poprawie ruchomości i zmniejszeniu bólu.
  • Elektroterapię W celu złagodzenia bólu i zwiększenia przepływu krwi można stosować elektrostymulację, ultradźwięki lub terapię cieplną.
  • Hydroterapię Woda może być wykorzystywana jako medium do ćwiczeń i rehabilitacji.

Fizjoterapeuta udzieli Ci także porady na temat prawidłowych wzorców ruchu, ergonomii, prawidłowej postawy ciała i technik łagodzenia bólu. Przekaże zalecenia dotyczące stylu życia, ćwiczeń i zapobiegania dalszemu pogarszaniu się choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa a renta inwalidzka

Choroba zwyrodnieniowa może powodować różny stopień niepełnosprawności. Jeżeli pacjenci cierpiący na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa spełniają wszystkie warunki uprawniające do renty inwalidzkiej, mogą złożyć wniosek o rentę.

  • Przed złożeniem wniosku zaleca się konsultację całej procedury z lekarzem prowadzącym.
  • O stopniu niepełnosprawności orzeka lekarz orzecznik.
  • ZUS oblicza również wysokość renty inwalidzkiej.[16]

Zwyrodnienie kręgosłupa : profilaktyka

Prawidłowa postawa jest częścią profilaktyki choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Prawidłowa postawa jest częścią profilaktyki choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa jest przede wszystkim związana z wiekiem, dlatego nie da się jej całkowicie uniknąć. Zwyrodnienia nie da się również zatrzymać. Dzięki profilaktyce można zahamować proces chorobowy, spowolnić jego postęp i zapobiec poważnym uszkodzeniom kręgosłupa lub otaczających go nerwów.

  • Ruszaj się regularnie. Odpowiednią aktywnością jest na przykład spacer. [17]
  • Pomyśl o ergonomii i prawidłowej postawie – w pozycji siedzącej, w pracy oraz podczas uprawiania sportu.[18]
  • Nie pal i utrzymuj odpowiednią wagę. [19]

Jakość życia z chorobą zwyrodnieniową

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego: ból i sztywność w dolnej części pleców
Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego: ból i sztywność w dolnej części pleców

Zwyrodnienie kręgosłupa może znacząco pogorszyć jakość życia – szczególnie z powodu bólu i ograniczenia ruchu. Poranna sztywność pleców, która trwa zwykle od 10 do 15 minut, sprawia, że wiele codziennych czynności staje się niewygodnych. Zaleca się rozpoczęcie leczenia możliwie jak najwcześniej, aby uzyskać jak najlepsze efekty i uniknąć poważnych, nieodwracalnych zmian w kręgosłupie. [20]

Jaki rodzaj sportu wybrać w przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa?

Ważne jest, aby wybierać sporty i formy aktywności fizycznej, które minimalizują obciążenie kręgosłupa i stawów, zapewniając jednocześnie korzystny wpływ na ruch i wzmocnienie mięśni. Ogólnie rzecz biorąc, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą zaleca się:

  • Pływanie: Poprawia siłę mięśni, mobilność i ogólną kondycję.
  • Jazdę na rowerze: Jazda na rowerze jest korzystna dla kręgosłupa ze względu na równomierne rozłożenie obciążenia. Aby zminimalizować obciążenie pleców, utrzymuj siodełko i kierownicę w prawidłowej pozycji.
  • Spacer: Upewnij się, że posiadasz odpowiednie obuwie zapewniające dobre podparcie stopy.
  • Tai Chi: Ta starożytna chińska praktyka pomaga poprawić stabilność, równowagę, mobilność i uwolnić ciało od napięcia.
  • Jogę: Ważne jest, by unikać trudnych pozycji, które mogą obciążać kręgosłup.
Zawiadomienie

Ważne informacje dotycząca leczenia zwyrodnienia kręgosłupa

Ból pleców spowodowany chorobą zwyrodnieniową należy leczyć jak najwcześniej.

W ramach leczenia należy rozważyć fizjoterapię.

Regularnie ćwicz – poprawia to krążenie krwi.

Nie lekceważ znaczenia prawidłowej postawy ciała – zarówno w pozycji siedzącej, jak i pracy.

Podsumowanie i zalecenia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

1.

Udaj się do lekarza

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ustala zawsze lekarz na podstawie ogólnego badania, oceny stanu zdrowia i po postawieniu dokładnej diagnozy.

2.

Leczenie przyczynowe choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.

3.

Łagodzenie bólu, obrzęku i stanu zapalnego

Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.

Źródła, linki i literatura

[1] Kuo D. T., Tadi P. Spondyloza szyjna. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; Styczeń 2023. Dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551557/

[2] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[3] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[4] Spondyloza, spondyloartroza. Spine Tech – Specjaliści od szyi i pleców. Dostępny pod adresem: http://www.spinetech.ca/spondylosis-spondyloarthrosis/. Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[5] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[6] Radl R., Leixner G., Stihsen C., Windhager R. Spondylarthrose an der Halswirbelsäule. Therapie [Spondyloartroza kręgosłupa szyjnego. Terapia]. Orthopade 2013 Sep; 42 (9): 785-792; quiz 793-4. Niemiecki. doi: 10.1007/s00132-013-2153-6. Dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23989596/. Spondyloza i spondyloartroza. Klinika BeActive. Dostępny pod adresem: https://beactiveclinic.co.uk/blog/spondylosis-and-spondyloarthrosis

[7] Spondyloza, spondyloartroza. Spine Tech – Specjaliści od szyi i pleców. Dostępny pod adresem: http://www.spinetech.ca/spondylosis-spondyloarthrosis/

[8] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[9] Spondyloza szyjna. Mayo Clinic, 14. Czerwiec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-spondylosis/symptoms-causes/syc-20370787

[10] Spondyloza szyjna. Mayo Clinic, 14. Czerwiec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-spondylosis/symptoms-causes/syc-20370787

[11] Spondyloza szyjna. Mayo Clinic, 14. Czerwiec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-spondylosis/symptoms-causes/syc-20370787

[12] Spondyloza i spondyloartroza. Klinika BeActive. Dostępny pod adresem: https://beactiveclinic.co.uk/blog/spondylosis-and-spondyloarthrosis

[13] Radl R., Leixner G., Stihsen C., Windhager R. Spondylarthrose an der Halswirbelsäule. Therapie [Spondyloartroza kręgosłupa szyjnego. Terapia]. Orthopade 2013 Sep; 42 (9): 785-792; quiz 793-4. Niemiecki. doi: 10.1007/s00132-013-2153-6. Dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23989596/

[14] Spondyloza i spondyloartroza. Klinika BeActive. Dostępny pod adresem: https://beactiveclinic.co.uk/blog/spondylosis-and-spondyloarthrosis

[15] Spondyloza szyjna. Mayo Clinic, 14. Czerwiec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-spondylosis/symptoms-causes/syc-20370787

[16] Renta z tytułu niepełnosprawności. Czeska Administracja Ubezpieczeń Społecznych. Dostępny pod adresem: https://www.cssz.cz/invalidni-duchod

[17] Spondyloza szyjna. Mayo Clinic, 14. Czerwiec 2022 r. Dostępny pod adresem: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-spondylosis/symptoms-causes/syc-20370787

[18]Spondyloza, spondyloartroza. Spine Tech – Specjaliści od szyi i pleców. Dostępny pod adresem: http://www.spinetech.ca/spondylosis-spondyloarthrosis/

[19] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/

[20] Spondyloartroza kręgosłupa. MedClinic – Chirurgia i rehabilitacja. Dostępny pod adresem: https://medclinic.info/en/blog-en/spondylosteoarthritis-of-the-spine/. Spondyloza i spondyloartroza. Klinika BeActive. Dostępny pod adresem: https://beactiveclinic.co.uk/blog/spondylosis-and-spondyloarthrosis

W czym pomaga magnetoterapia pulsacyjna Biomag 3D?

Urządzenia do magnetoterapii pulsacyjnej 3D firmy Biomag pomagają obecnie ludziom na wszystkich kontynentach. Tysiące zadowolonych użytkowników i renomowanych klinik korzysta z innowacyjnych urządzeń Biomag w dążeniu do lepszego zdrowia.

Londyn

Wielka Brytania

Rzym

Włochy

Barcelona

Hiszpania

Berlin

Niemcy

Paryż

Francja

Wiedeń

Austria

Bratysława

Słowacja

Praga

Republika Czeska

Brasília

Brazylia

Budapeszt

Węgry

Dubaj

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstan

Rijad

Arabia Saudyjska

Warszawa

Polska

Bukareszt

Rumunia

Toronto

Kanada

Waszyngton, D.C.

Stany Zjednoczone Ameryki

Skontaktuj się z nami tutaj:

Wypróbowanie
Jak i gdzie kupić?
Możliwość wynajmu
Zapytanie ogólne

Rezerwacja jednej aplikacji do magnetoterapii 3D

1-PL Zákazník

Skontaktujemy się z Tobą najpóźniej następnego dnia roboczego.

Iweta Patricia Kurinec

Iweta Kurinec Menedżer ds. kluczowych klientów

Dlaczego Biomag?

Wysoka wydajność i maksymalna skuteczność
Wysoka wydajność i skuteczność efektów terapeutycznych.
Pomaga to poprawić zdrowie. Już w 40 krajach na całym świecie
Pomaga poprawić stan zdrowia.
Dostępny już w 40 krajach świata.
Pomagamy już od 30 lat
30 lat doświadczenia w branży, produkt czeski.
100 000 + zadowolonych klientów
Ponad 100 000 zadowolonych klientów.
Iweta Patricia Kurinec

Iweta Kurinec Menedżer ds. kluczowych klientów

Jak przebiega proces testowania?

  • Wystarczy zarezerwować bezpłatną jedną aplikację za pomocą tego formularza
  • Wybrany specjalista skontaktuje się z Tobą telefonicznie
  • Uzgodni czas i adres bezpłatnej aplikacji
  • Omówimy wszystkie szczegóły i odpowiedzi na Twoje pytania w trakcie rozmowy.
  • Podczas aplikacji dowiesz się o wszystkich właściwościach i zaletach terapii magnetoterapeutycznej 3D Biomag.
  • Wygodnie wspomożesz swoje zdrowie.

Certyfikaty i logo

Członkostwo i wsparcie

Płatności i transport

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.