Biomag - Encyklopedia - Ból
Ból – objawy, opis i leczenie
Autor MUDr. Peter Bednarčík CSc.
Rewizja
Kto z nas nie przeżył chwili, w której jego ciało zmagało się z bólem? Ból może być przewlekły i „podstępny”, ponieważ występuje w różnych postaciach i niesie ze sobą rozmaite ograniczenia w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy ból jest wynikiem urazu, choroby przewlekłej, czy też jego pochodzenie jest nieznane, nie lekceważ go. Nie męcz się niepotrzebnie i poszukaj rozwiązania.
Dowiedz się, jakie są możliwości łagodzenia bólu i innych objawów towarzyszących różnym chorobom! Więcej tutaj.
Objawy bólu
- Odczucia fizyczne takie jak: kłucie, skurcze, pieczenie.
- Ograniczenie sprawności ruchowej.
- Zwiększona wrażliwość na dotyk lub nacisk.
- Obrzęk i zaczerwienienie.
- Problemy ze snem.
- Zmiany w zachowaniu.
Ból niesie z sobą dyskomfort i nieprzyjemne odczucia. Jest kwestią indywidualną i subiektywną, co oznacza, że u każdej osoby może objawiać się inaczej.
Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Nie korzystaj z tego ani żadnego innego artykułu w internecie, by postawić sobie diagnozę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zajmij się swoim stanem zdrowia odpowiednio wcześnie.
Ból – opis i przyczyny
Czym jest ból?
Jest to sygnał z układu nerwowego informujący, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Może wystąpić w określonym miejscu lub części ciała, wyjątku nie stanowi jednak nawet ból całego ciała. Może mieć różną postać, intensywność i czas trwania. [1]
Rodzaje bólu
Ból ogólnie dzieli się na ostry i przewlekły. Może mieć różny charakter – ostry, tępy, palący, pulsujący, kłujący, uciskający, strzelający. Może mu towarzyszyć uczucie mrowienia, drętwienia lub osłabienia.
Jego intensywność oceniana jest najczęściej w dziesięciostopniowej skali – 0 oznacza brak bólu, a 10 oznacza najgorszy możliwy ból.[2]
Istnieją inne skale oceny bólu, np. skala Melzacka, która klasyfikuje ból według intensywności: łagodny, nieprzyjemny, intensywny, silny, nie do zniesienia; stosuje się również numeryczną skalę bólu o stopniach od 1 do 5 (gdzie 1 oznacza łagodny ból, a 5 ból nie do zniesienia).
Ból ostry i przewlekły
Ból ostry (krótkotrwały) to odpowiedź organizmu na nagły bodziec zwykle jest ostry i intensywny. Może trwać kilka minut lub dni. Ostra faza nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Problem zniknie, gdy jego przyczyna zostanie usunięta lub wyleczona.[3]
Ból przewlekły (długotrwały) trwa dłużej niż 12 tygodni. Ból może utrzymywać się lub powracać przez kilka lat, pomimo leczenia lub opieki.[4]
Przyczyny bólu
Przyczyny bólu mogą być różne:
- drobne urazy (skaleczenia, ukłucia),
- poważne urazy (złamania, siniaki, zwichnięcia, oparzenia itp.),
- choroby ostre lub przewlekłe,
- procesy zwyrodnieniowe,
- zabiegi lekarskie.[5],[6]
Ból może mieć podłoże psychosomatyczne. W takim przypadku nie jest on spowodowany wyłącznie urazem lub chorobą, ale rolę odgrywa także psychika pacjenta (np. stres, lęk lub depresja). [7]
Do najbardziej bolesnych diagnoz zalicza się:
- zapalenie stawów (najczęstszym objawem jest ból stawów),
- fibromialgia (głównym objawem jest ból mięśni),
- rwa kulszowa (pacjenci zgłaszają ból nerwu kulszowego),
- choroba kręgosłupa (np. przepuklina dysku powodująca ból pleców),
- migrena (specyficzny ból głowy).
Jednakże dolegliwości bólowe często towarzyszą również chorobom serca (ból w klatce piersiowej) i wielu chorobom układu mięśniowo-szkieletowego (ból barku, ból odcinku lędźwiowego kręgosłupa, ból kolana lub ból biodra). W cukrzycy może wystąpić postać przewlekła, której towarzyszy ból stóp.[8]
Do dolegliwości bólowych zalicza się również ból brzucha, ból zęba, ból szczęki i bóle wzrostowe.[9]
Diagnostyka
Ból sam w sobie nie jest diagnozą. Jest to objaw choroby, dlatego ważne jest, aby poszukać jej przyczyny. Jest to kwestia subiektywna, każdy pacjent odczuwa go inaczej, a samo postawienie diagnozy może być trudne, zwłaszcza w przypadkach przewlekłych. Jak będzie przebiegała standardowa wizyta u lekarza?
- Lekarz zapyta Cię o wszystko, co możesz powiedzieć na temat bólu – gdzie i jak często występuje, jak silny jest i jak bardzo wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby zauważyć, co go pogarsza, a kiedy z kolei ustępuje.
- Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli w przeszłości przebyłeś jakąś poważną chorobę, przeszedłeś uraz lub operację, a także o tym, że przyjmujesz jakieś leki.
- Po rozmowie z lekarzem przeprowadzane są różne badania.
Do badań podstawowych należy analiza laboratoryjna krwi i moczu, badanie fizykalne (oglądanie, dotyk, osłuchiwanie, opukiwanie) oraz różne metody obrazowania (rentgen, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). W zależności od rodzaju dolegliwości lekarz może zalecić przeprowadzenie różnych badań neurologicznych, sprawdzenie aktywności mięśni i odruchów lub innych badań specjalistycznych.[10]
Czy wiesz, że ?
- Leczenie przewlekłego bólu, w którym łączy się różne metody leczenia, zazwyczaj zmniejsza ból o 30%.[11]
- Aktywność fizyczna pomaga w łagodzeniu bólu poprzez uwalnianie endorfin (hormonów wywołujących uczucie dobrego samopoczucia i łagodzących ból).[12]
- W krajach zachodnich przewlekły ból odczuwa aż 25% dorosłej populacji.[13]
Powikłania w przypadku braku leczenia
Ból i brak leczenia mogą prowadzić do licznych powikłań.
- Ostry, nieleczony ból może stać się przewlekły.
- Długotrwały ból może prowadzić do osłabienia mięśni.
- Przewlekły stres może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne.
- Jeżeli stosowane są wyłącznie leki, w niektórych przypadkach może to prowadzić do uzależnienia.
Przewlekły ból
Osłabienie mięśni
Komplikacje psychiczne
Uzależnienie od leków
Zalecamy, by nie zwlekać z leczeniem dolegliwości bólowych
Nie zwlekaj z leczeniem bólu, a w przypadku problemów zdrowotnych lub wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, udaj się do lekarza specjalisty. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnym komplikacjom zdrowotnym.
Terapia bólu
Leczenie dolegliwości bólowych zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Przyczyna problemu nie zawsze jest jednak oczywista, dlatego lekarze często łączą różne metody terapii. Jeśli nie uda się ustalić ani usunąć przyczyny przewlekłego bólu, leczenie skupia się na jego łagodzeniu i poprawie jakości życia. Przy leczeniu bólu należy również wziąć pod uwagę stan psychiczny, gdyż lęk, stres lub depresja mogą nasilać ból przewlekły.
W ramach terapii stosuje się:
- leki,
- zalecenia dot. trybu życia,
- różne rodzaje terapii.
Uwaga
Leczenie bólu może zlecić wyłącznie lekarz po przeanalizowaniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego nie należy traktować tego artykułu jako gotowej instrukcji schematu leczenia, który może ustalić wyłącznie lekarz.
Leki przeciwbólowe
Najczęściej stosowany lekami są:
- leki przeciwdrgawkowe (znane jako leki przeciwpadaczkowe), które są dobre w przypadku przewlekłego bólu,
- leki przeciwzapalne,
- analgetyki i silne leki przeciwbólowe (opioidy),
- kortykosteroidy,
- środki zwiotczające mięśnie.
Lekarze często przepisują pewne leki przeciwdepresyjne. Leki uspokajające stosuje się w przypadku współistniejących zaburzeń snu lub lęku.
Inną opcją jest marihuana medyczna. Przy długotrwałym stosowaniu leków należy brać pod uwagę możliwe działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.[14]
Ból – zalecenia dotyczące trybu życia
W leczeniu istotną rolę odgrywają cztery podstawowe zalecenia dotyczące trybu życia.
- Staraj się minimalizować stres. Istnieją różne techniki medytacyjne i ćwiczenia oddechowe.
- Nie wzbraniaj się przed ruchem. Niezbyt wymagające aktywności, takie jak chodzenie lub pływanie, mogą złagodzić ich intensywność.
- Jedz zdrowo. Zrównoważona dieta, bogata w produkty zmniejszające stany zapalne, sprzyja regeneracji organizmu.
- Dbaj o swój sen. Bez odpowiedniej jakości snu organizm gorzej reaguje na różne bodźce.[15]
Jak terapia może pomóc w walce z bólem?
Leczenie często przypomina błędne koło. Dolegliwości bólowe ograniczają aktywność zawodową i codzienne czynności, co często prowadzi do rozwoju depresji i zaburzeń snu. Taki stan sam w sobie pogarsza odczuwanie bólu, wpędzając pacjenta w nieprzyjemną spiralę.
- Terapia poznawczo-behawioralna może nauczyć pacjentów, jak radzić sobie z bólem.
- Poradnictwo psychologiczne jest szczególnie skuteczne w przypadku bólu, który nie ma przyczyny organicznej.
- Podczas terapii zajęciowej pacjenci uczą się, jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności, nie narażając się na nasilenie bólu.
- Fizjoterapia wspomaga ruchomość, elastyczność i siłę mięśni, a także przyczynia się do dobrego stanu układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego poprzez różne metody.[16]
Alternatywne metody leczenia bólu
Alternatywne metody leczenia mogą przynieść ulgę w bólu, jeśli zostaną połączone z innymi powyższymi procedurami. Chociaż nie odkrywają jego przyczyny, mają potencjał, aby znacznie poprawić jakość życia pacjentów z bólem przewlekłym.
Ból – alternatywne opcje leczenia
- Akupunktura według najnowszych badań może szczególnie łagodzić bóle dolnej części pleców oraz bóle stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.
- Masaże mają wprawdzie krótkotrwały efekt, ale przynoszą ulgę i mają działanie relaksacyjne.[17]
- W ramach aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne i ich pozytywny wpływ na ciało i nastrój. Stosuje się je podczas masaży, kąpieli i inhalacji.
- Istnieją różne techniki psychologiczne skierowane na zrozumienie własnego ciała, uspokojenie lub naukę prawidłowego oddychania.[18]
Profilaktyka i samoleczenie
Przewlekły ból często związany jest z chorobami, których występowanie można zminimalizować poprzez odpowiednią profilaktykę. Dlatego do działań profilaktycznych zaliczyć można na przykład:
- prawidłową wagę bez nadwagi lub otyłości,
- ograniczenie lub rzucenie palenia,
- regularną aktywność fizyczną,
- przestrzeganie zasad ergonomii w pracy i w czasie wolnym,
- dbanie o zdrowie psychiczne.
W ramach samoleczenia i poszukiwania odpowiedniej metody łagodzenia dolegliwości można spróbować różnych ćwiczeń rozciągających, zimnych lub ciepłych okładów oraz indywidualnych technik relaksacyjnych.[19]
Styl życia w przypadku bólu
Zmiana stylu życia może oznaczać istotny przełom w dotychczasowym leczeniu. Warto dbać w równym stopniu o ciało i duszę, ponieważ w przypadku przewlekłego bólu te dwa elementy są ze sobą ściśle powiązane.
- Nie zapominaj o podstawowych kwestiach, takich jak jakościowy sen, odpoczynek od pracy i pozytywne myślenie.
- Nie staraj się za wszelką cenę zdążyć ze wszystkimi swoimi obowiązkami. Spróbuj ustalić priorytety.
- Alkohol nie jest dobrym sposobem na złagodzenie bólu, a wręcz przeciwnie, może go nasilać i powodować inne problemy.
Zdrowa dieta zawierająca wysokiej jakości produkty spożywcze oraz regularna aktywność fizyczna są udowodnione jako korzystne dla organizmu. W przypadku konkretnych zmian w diecie może pomóc dietetyk, a w przypadku odpowiednich ćwiczeń – fizjoterapeuta lub trener osobisty.[20],[21]
Ważne informacje dotyczące radzenia sobie z dolegliwościami bólowymi
- Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły.
- Aby dobrać właściwe leczenie, konieczne jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli nie można ustalić przyczyny, terapia koncentruje się na łagodzeniu bólu.
- W przypadku bólu przewlekłego zazwyczaj łączy się różne metody leczenia – na przykład leki i zalecenia dotyczące trybu życia.
Podsumowanie i zalecenia dotyczące leczenia bólu
Udaj się do lekarza
Decyzję o leczeniu bólu podejmuje zawsze lekarz na podstawie badania ogólnego, oceny stanu zdrowia i postawienia trafnej diagnozy.
Leczenie przyczynowe bólu
Po badaniu ogólnym lekarz zaleci leczenie przyczyny zapalenia stawów. W związku z chorobą doradzi również w zakresie możliwych zmian stylu życia i dalszego postępowania.
Łagodzenie bólu, obrzęku i stanu zapalnego
Leczenie objawowe skupia się na objawach lub symptomach (oznakach) choroby. Takie leczenie może znacznie poprawić jakość życia i wesprzeć kompleksowe leczenie w trakcie choroby.
Źródła, odniesienia i literatura
[1] Laguipo A. Przewlekły ból: 20 najbardziej bolesnych schorzeń. News-Medical, 7. Wrzesień 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.news-medical.net/health/Pain-Acute-Pain-Chronic-Pain-20-Most-Painful.aspx
[2] Ból przewlekły. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[3] Co to jest ostry ból. Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu. Dostępny pod adresem: https://www.iasp-pain.org/resources/topics/acute-pain/
[4] Przewlekły ból. NHS inform, 10. Maj 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/brain-nerves-and-spinal-cord/chronic-pain
[5] Laguipo A. Przewlekły ból: 20 najbardziej bolesnych schorzeń. News-Medical, 7. Wrzesień 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.news-medical.net/health/Pain-Acute-Pain-Chronic-Pain-20-Most-Painful.aspx
[6] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[7] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[8] Laguipo A. Ból przewlekły: 20 najbardziej bolesnych schorzeń. News-Medical, 7. Wrzesień 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.news-medical.net/health/Pain-Acute-Pain-Chronic-Pain-20-Most-Painful.aspx
[9] Laguipo A. Przewlekły ból: 20 najbardziej bolesnych stanów. News-Medical, 7. Wrzesień 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.news-medical.net/health/Pain-Acute-Pain-Chronic-Pain-20-Most-Painful.aspx
[10] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[11] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[12] 11 wskazówek dotyczących życia z przewlekłym bólem. WebMD, 14. Styczeń 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.webmd.com/pain-management/11-tips-for-living-with-chronic-pain
[13] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[14] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[15] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[16] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[17] Rushlow A. Przewlekłe łagodzenie bólu: nowe metody leczenia. WebMD, 17. Maj 2016 r. Dostępny pod adresem: https://www.webmd.com/pain-management/features/chronic-pain-relief-new-treatments
[18] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[19] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[20] Przewlekły ból. Cleveland Clinic, 1. Wrzesień 2021 r. Dostępny pod adresem: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4798-chronic-pain
[21] Przewlekły ból. NHS inform, 10. Maj 2023 r. Dostępny pod adresem: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/brain-nerves-and-spinal-cord/chronic-pain
Oceń ten artykuł |
|
5/52 opinie
|
Jak łagodzić ból, obrzęk i stany zapalne?
Rozwiązaniem może być leczenie objawowe z wykorzystaniem magnetoterapii pulsacyjnej, które ukierunkowane jest na objawy i symptomy, takie jak ból, obrzęk i stan zapalny. Ponadto takie leczenie może wspomóc kompleksowe leczenie i znacząco poprawić jakość życia.
Podstawowa zasada
Podstawową zasadą magnetoterapii pulsacyjnej 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez odzież i całą głębokość tkanki aż do miejsca docelowego zastosowania. Impulsy posiadają specjalnie opracowane parametry biotropowe (np. częstotliwość, kształt, intensywność), aby jak najlepiej oddziaływać na różne dolegliwości zdrowotne.
Jakie są efekty magnetoterapii 3D?
- Pomaga łagodzić ból.
- Działa przeciwzapalnie.
- Wspomaga łagodzenie obrzęków.
Jak stosuje się terapię?
Stosowanie jest bardzo proste. Na urządzeniu należy wybrać pożądany efekt terapeutyczny i umieścić dołączony aplikator w wybranym miejscu aplikacji. Magnetoterapię stosuje się zazwyczaj dwa razy dziennie przez 20 minut.
Chętnie pomożemy Ci wypróbować tę metodę i ewentualnie doradzimy, jakie urządzenie kupić.