Radikulopatia stawu biodrowego u 100 pacjentów oraz uraz biczowy kręgosłupa szyjnego u 92 pacjentów
Radikulopatia stawu biodrowego u 100 pacjentów oraz uraz biczowy kręgosłupa szyjnego u 92 pacjentów stały się przedmiotem badania C. Thuilego i M. Walzla. Wszystkich pacjentów poddano leczeniu magnetoterapią pulsacyjna o niskiej częstotliwości przy frekwencji 64 Hz (2 x dziennie, 2 tygodnie) oraz mocy 0,01 – 0,03 mT.
Magnetoterapia pulsacyjna może okazać się efektywna nie tylko w przypadkach ostrych, ale również przy bólach przewlekłych. Typowym przykładem dolegliwości przewlekłej jest ucisk nerwów spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Ból pleców oraz uraz biczowy kręgosłupa szyjnego należą do częstych schorzeń, które wiążą się dodatkowo z dużymi wydatkami i skomplikowaną terapią. Priorytetem jest wtedy przede wszystkim ulga w bólu.
W dwóch grupach w randomizowanym eksperymencie klinicznym oceniano postęp terapii u pacjentów z radikulopatią stawu biodrowego w odcinku L5/S1 (uszkodzenie korzeni nerwów) oraz pacjentów z tak zwanym whiplashem czyli urazem biczowym kręgosłupa szyjnego. Drugie określenie oznacza możliwe uszkodzenie kręgosłupa szyjnego podczas wypadku, w którym głowa w wyniku uderzenia zostaje wyrzucona w tył.
Zarówno grupa kontrolna, jak i grupa poddana terapii magnetycznej przyjmowała leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (diclofenac i tizanidin).
W przypadku radikulopatii stawu biodrowego ulaga w bólu i zdolność poruszania się bez niego w grupie poddanej magnetoterapii pojawiła się po średnio 8,2 dnia, podczas gdy w grupie kontrolnej po średnio 11,7 dnia.
Ból u pacjentów z urazem biczowym mierzono przy pomocy dziesięciostopniowej skali.
Ból głowy w grupie poddanej magnetoterapii obniżył się średnio z 4.6 na 2.1. W grupie kontrolnej zmiana wynosiła z 4.2 na 3.5.
Doszło jednocześnie do obniżenia bólu w odcinku szyjnym z 6.3 na 1.9 u pacjentów leczonych magnetoterapią pulsacyjną; w grupie kontrolnej pojawił się wynik z 5.3 na 4.6.
Ból ramion i rąk także zareagował na przeciwbólowe działanie pulsującego pola magnetycznego i obniżył się z 2.4 na 0.8; w grupie kontrolnej z 2.8 na 2.2.
Wyniki eksperymentu wskazują, że w przypadku radikulopatii stawu biodrowego i urazu biczowego kręgosłupa szyjnego magnetoterapia pulsacyjna wykazuje znaczy, statystyczny potencjał w tłumieniu bólu.
Źródło: Thuile, C. & Walzl, M. (2002) Evaluation of electromagnetic fields in the treatment of pain in patients with lumbar radiculopathy or the whiplash syndrome. NeuroRehabilitation. 17 (1), 63
Ocena wpływu pola elektromagnetycznego na leczenie bólu u pacjentów z radikulopatią stawu biodrowego i urazem biczowym kręgosłupa szyjnego / Evaluation of electromagnetic fields in treatment of pain in patients with lumbar radiculopathy or the whiplash syndrome
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12016348
Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.
Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.